Dwuetapowe hennowanie włosów - po co się je robi? 0
Dwuetapowe hennowanie włosów - po co się je robi?

Choć roślinne barwniki farbują trwale, niektóre włosy są wyjątkowo oporne na ich przyswajanie. Wypłukiwanie się koloru po hennie lub mieszankach z indygo to problem, który czasami trapi hennomaniaków. Na szczęście istnieją sposoby, pozwalające na uporanie się z tym uciążliwym kłopotem.

Hennowanie dwuetapowe - co to jest?

Jest to sposób na utrwalenie barwnika na włosach. Polega na stworzeniu we włosie bazy z lawsonu zawartego w hennie, do której przyczepi się indygo. Najpierw nakłada się czystą, właściwie przygotowaną hennę, a po jej zmyciu (i na ogół odczekaniu na utlenienie) drugi etap z indygo, mieszankę z nim lub hendigo. Zastosuj tę metodę, gdy marzy Ci się hennowanie włosów na brąz lub czerń, ale Twoje włosy są oporne na trwałe przyjęcie barwnika.

Na jakich włosach stosujemy hennowanie dwuetapowe?

Konieczne będzie nałożenie pierwszego etapu z henny na siwe włosy, farbowane chemicznie i rozjaśniane. Zdarza się, że indygo wypłukuje się z włosów bardzo niskoporowatych. Warto też zahennować się dwuetapowo, gdy podchodzimy po prostu do pierwszej koloryzacji - dla wyrównania koloru.

Czy henna pokrywa siwe włosy? Na jaki kolor złapie rozjaśniane?

Pamiętaj, że pierwszy etap musi być przeprowadzony czystą, a więc rudą/czerwoną henną. Na włosach, które nie zawierają wiele melaniny, a szczególnie siwych i wytrawionych przez oksydanty z farb, wychodzi ona jasno, jaskrawo rudo. To normalne i nie należy się tym przejmować, gdyż efekt ten zostanie przykryty w drugim etapie hennowania, gdy nałożysz mieszankę na brąz lub czyste indygo.

Jak zrobić hennę na pierwszy etap?

Wybierz mocną, czystą i świeżą hennę, zakwaś ją np. sokiem jabłkowym lub naparem z hibiskusa. Jeśli masz ziółka z Indii, odstaw je na ok. 12 h. Dzięki temu wypuszczą dużo barwnika, który skutecznie i trwale chwyci włosy. Tutaj znajdziesz prosty sposób na przygotowanie henny krok po kroku. Przed nałożeniem pasty oczyść włosy szamponem chelatującym lub wykonaj maskę (piszemy o niej w indygowym kompendium), która zdejmie nabudowane minerały. Mogłyby one przeszkodzić barwnikom z roślin w trwałej koloryzacji. Kiedy wszystko już gotowe, równomiernie rozprowadź zioła na włosach i pozostaw na 3-4 h.

Po zmyciu czystą wodą warto odczekać przynajmniej 12 godzin na utlenienie się lawsonu. Z czasem ten hennowy barwnik ciemnieje - jeśli zależy Ci np. na czekoladowych odcieniach, jest to szczególnie ważne. Najlepiej wytrzymać w rudościach pełne 48 h i dopiero nałożyć docelową mieszankę.

Celujesz w jasne odcienie brązów (a może nawet ciemne blondy) i zależy Ci, by przyciemnić włosy jak najmniej? Pierwszy etap możesz wykonać, mieszając hennę np. pół na pół z cassią (odstawiaj je osobno, łącz przed nałożeniem). Pamiętaj jednak, że im mniej henny, tym słabsza baza. Może jednak okazać się wystarczająca.

Drugi etap hennowania - nakładanie indygo lub brązowej mieszanki

Na umyte włosy (po poprzednim chelatowaniu wystarczy delikatny szampon lub shikakai, jeśli włosy są przetłuszczone - w innym wypadku nie musisz ich myć) nałóż zioła, które mają zapewnić Ci docelowy kolor. Indygo i mieszanki typu "henna brąz" traktujemy tak samo - zalewamy je wodą o temperaturze ok. 50 stopni i nie odstawiamy. Po rozrobieniu i przestygnięciu nakładamy od razu na włosy i trzymamy przez 2-3 godziny. Po tym czasie spłukujemy czystą wodą. Po drugim etapie bardzo ważne jest odczekanie 48 h do następnego mycia. Przez ten czas indygo osiąga pełnię swoich koloryzujących możliwości i możesz ocenić, czy efekty Cię zadowalają. Wcześniej włosy mogą wydawać się trochę nijakie, lekko zielonkawe (choć po chelatowaniu nie powinny) lub za jasne. Cierpliwość jednak popłaca :)

 


Tutaj znajdziesz:


 

W tym etapie możesz stosować czyste indygo lub gotowe mieszanki na brąz i czerń. Jeśli jednak Twoje włosy mają skłonność do nietrzymania barwnika, polecamy Ci zmieszać własne hendigo - tak nazywamy mieszankę henny i indygo, którą wykonujesz samodzielnie. Pozwoli to na stworzenie odpowiednich warunków dla obu ziółek, ponieważ łączysz je ze sobą dopiero przed nałożeniem na włosy.

Trwałość henny i indygo zależy od Ciebie

Skoro tu jesteś, to na pewno trochę już wiesz o tym, jak przygotować zioła do farbowania włosów. Właściwy sposób stwarza barwnikom najlepsze warunki do "pracy". Każde włosy są inne, dlatego nie da się stworzyć jednego, idealnego przepisu dla wszystkich. Stąd właśnie wzięło się hennowanie dwuetapowe - indygo może dzięki niemu pokazać pełnię swoich możliwości. Daj mu szansę!

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl