Jak hennować włosy na rudo? Zachowaj płomienny odcień 2
Jak hennować włosy na rudo? Zachowaj płomienny odcień

 

Hennowanie na rudo wydaje się być podstawą podstaw. Może nawet pomyślisz — przecież henna jest ruda, więc co to za filozofia? Otóż właśnie! Zafarbowanie włosów na rudo ziołami jest proste, jeśli znasz kilka ważnych zasad. Podobnie z utrzymaniem jasnego, ognistego odcienia - o tym opowiem Ci w tym artykule.

Farbowanie na rudo henną - 5 podstawowych faktów

W tekście będzie mowa przede wszystkim o hennie (Lawsonia inermis) oraz o cassii (Cassia obovata). Nazywajmy zioła po imieniu!

Odpowiednio jasny kolor wyjściowy włosów

Wydawałoby się, że wszyscy o tym wiedzą, ale wiele z Was nadal popełnia błędy, zapominając o tej kwestii: zioła budują kolor na tym, który masz wyjściowo na głowie. W przypadku henny będzie wyglądać to mniej-więcej tak:

  • na włosach bardzo jasnych, platynowych i siwych - jasnorudy,
  • na włosach w odcieniach średnich i ciemnych blondów - miedź,
  • na jasnych i średnich brązach - mahonie,
  • na ciemnych brązach i czerniach - ocieplenie koloru i ciepłe refleksy widoczne w słońcu.

W przypadku cassii:

  • na włosach bardzo jasnych, platynowych i siwych - złociste i żółtawe odcienie, ocieplenie koloru,
  • na włosach w odcieniach średnich i ciemnych blondów - ocieplenie koloru, dodanie miodowych tonów,
  • na brązach i czerniach - ewentualny, złocisty poblask, widoczny w słońcu.

Na włosach nieoczyszczonych przez chelatowanie cassia może dać zielonkawy poblask, który zejdzie po myciu - ale lepiej chelatuj przed :)

Widzisz więc, że jeśli Twoje włosy nie są odpowiednio jasne, ognista rudość może być niemożliwa do uzyskania. Oczywiście rudawe tony będą widoczne, ale w tym tekście chcę omówić tylko farbowanie i utrzymywanie typowej marchewki - takiej, jak na zdjęciu lub jaśniejszej :)

Za ciemny kolor do hennowania na rudo - co zrobić?

Rozjaśnić włosy — niestety nie ma innej drogi niż użycie farby rozjaśniającej lub rozjaśniacza. Możesz np. zafarbować włosy na rudo preparatem fryzjerskim, a potem nałożyć hennę (samą lub z cassią), by pogłębić i utrwalić kolor — przy okazji wzmacniając włosy. Dzięki temu jasny rudy kolor nie będzie płowiał, jak to ma miejsce po zastosowaniu samej farby chemicznej.

Ten przydługi wstęp był konieczny, żeby wyjaśnić wątpliwości, szczególnie osobom, które są na początku przygody z henną. Teraz możemy przejść do konkretów: przyjmijmy, że masz odpowiednio jasne włosy — jak zahennować je na rudo?

Wybór rudej henny do włosów

Może słyszałaś już o tym, że henny, zależnie od swojego pochodzenia, mogą barwić z różną intensywnością odcienia. Zawsze jest to kolor z palety rudości i czerwieni, ale z niektórych ziół łatwiej uzyskać jaśniejsze lub ciemniejsze tony. Topową rudą henną do włosów jest oczywiście marokańska Sahara Tazarine. Jest mocna, ale barwi zdecydowanie jaśniej niż jej indyjskie czy egipskie siostry. Jeśli wyjściowy kolor Twoich włosów jest wystarczająco jasny, możesz spróbować nawet zastosować ją solo na pierwszy raz. Hennę Sahara Tazarine odstawia się na 2-3 godziny i dopiero kładzie na włosy.

Henny mogą różnić się od siebie też tonacjami. Z niektórych łatwiej zbudować wiśnie i burgundy, a z innych kasztanowe brązy o pomarańczowym poblasku. Pozostałe henny, którymi możesz się zainteresować, jeśli pragniesz rudości to:

Tak naprawdę każda inna henna indyjska też się nada - możesz więc użyć też Miksohenny czy dowolnej Rajasthani. Henny te odstawia się na dłużej - ok. 10-12 godzin. Nie stosuj ich jednak solo, bo mogą wyjść bardzo ciemno - wyjaśniamy to w dalszej części tekstu.

Jak przygotować czystą hennę do farbowania na rudo?

Opisany sposób na przykładzie Sahary Tazarine i aceroli (w proporcji 12 g aceroli na 100 g henny).

1. Zaopatrz się w szklaną miseczkę, łyżkę, folię spożywczą (i ewentualnie czepek foliowy) i starą koszulkę.

2. Do miseczki wsyp hennę z acerolą i powoli dolewaj do niej wody o temp. ok. 50 stopni. Dolej trochę i rozmieszaj, i tak aż do uzyskania konsystencji podobnej do gęstej śmietany.

3. Rozmieszaj dobrze hennę i okryj miseczkę folią spożywczą, żeby nie wysychała. Odstaw w ciepłe miejsce na 2-3 godziny.

4. Tuż przed nałożeniem henny umyj włosy oczyszczającym szamponem, najlepiej ze składnikiem chelatującym.

5. Nakładaj hennę na osuszone ręcznikiem włosy. Zacznij od góry, delikatnie wmasowując w odrosty. Pasmo po paśmie zawijaj do góry - będą się trzymać dzięki ziołowej paście.

6. Owiń głowę czepkiem foliowym (lub folią spożywczą - ale niezbyt ciasno). Na niego możesz nałożyć jeszcze starą czapkę lub ręcznik dla podbicia temperatury.

7. Po 3-4 godzinach dokładnie wypłucz hennę z włosów czystą wodą. Nie myj ich szamponem i nie nakładaj odżywek przez 48 h. Potem traktuj włosy tak, jak zwykle.

Mieszanie henny z cassią

Czysta henna, nakładana na całą długość włosów, w końcu nabuduje się do ciemniejszych tonów - brązów lub czerwieni. Nawet Sahara Tazarine ma tę właściwość, choć chyba najsłabszą ze wszystkich dostępnych produktów. Aby tego uniknąć, najprostszym rozwiązaniem jest łączenie henny z cassią. Dzięki temu pasta barwi na jaśniejsze odcienie. Możesz stosować tę metodę od pierwszego hennowania.

Jeśli nie masz pewności, w jakim odcieniu rudości będzie Ci najlepiej, zacznij dodawać do cassii najpierw niewielkie, a potem większe ilości henny i obserwuj kolor po każdym hennowaniu. Jeśli trafisz we właściwy, zapamiętaj te proporcję i użyj przy kolejnej koloryzacji - na całość lub na odrosty (o tym dalej).

Jak przygotować hennę z cassią?

Cassię przygotowujemy tak samo (również zakwaszamy), jak hennę, ale na dłużej ją odstawiamy. 12 godzin to minimum (i lepiej też nie przesadzać ze zbyt długim czasem, aby pasta nie spleśniała). Oba ziółka odstawiamy w osobnych miseczkach i łączymy dopiero przed nałożeniem na włosy. Jeśli chcesz połączyć cassię z Saharą Tazarine, 12 godzin przed hennowaniem przygotuj cassię, a 3 godziny przed hennę.

Która cassia jest najlepsza? Zajrzyj tutaj i wybierz swoją ulubioną :)

Hennowanie wyłącznie odrostów

Gdy trafisz już w swój idealny kolor, kolejne hennowania wykonuj tylko na odrostach. Dzięki temu przeciwdziałasz nabudowaniu się barwnika do ciemniejszych tonów, które będzie widoczne szczególnie na w dolnych partiach włosów. Możesz wykonać hennowanie odświeżające odcień co parę miesięcy - nawet z mniejszą ilością henny względem cassii. To dobrze zrobi włosom i podbije blask i głębię koloru całej fryzury.

Jaka ilość jest potrzeba do hennowania odrostów?

To zależy od gęstości Twoich włosów, ale w sumie 20-30 g ziół powinno wystarczyć. Hennę na odrosty możesz rozrobić trochę rzadziej, bo nie będzie ona tak spływać. Dzięki temu zaoszczędzisz ziółka :)

Stosowanie dodatków na jasne tony

Do henny można dodawać naturalne składniki, które wpływają na kolor. Niektóre z nich trzeba dosypać, inne rozmieszać z wodą. Są wśród nich też składniki zakwaszające. Skomponuj własną mieszankę i przekonaj się, że jest różnica!

Dodatki do henny na jasny rudy:

  • rumianek i miód - na naparze z rumianku możesz rozrobić hennę, dzięki czemu podkreślisz jaśniejsze tony. Przyda się także miód, który działa bardzo delikatnie rozjaśniająco. Uważaj jednak, by z nim nie przesadzić - intensywnie nawilża, a w połączeniu z henną może doprowadzić do przenawilżenia włosów,
  • kurkuma - barwi na żółto - jeśli marzą Ci się odcienie rudości z takim podtonem, śmiało możesz dosypać łyżeczkę do ziół,
  • rzewień - mówi się, że rozjaśnia, ale przede wszystkim dodaje żółtawych tonów. W połączeniu z henną rzeczywiście może wyjść jaśniej niż sama lawsonia. Uważaj jednak na niego - może powodować podrażnienia. Wykonaj próbę uczuleniową przed zastosowaniem.

Dodatki zakwaszające do henny na rudości

Zakwaszacz ma znaczenie! Zdaje się, że większość składników kwaszących hennę ma wpływ na kolor. Te, które pomagają utrzymać jasne odcienie, są pełne antyoksydantów:

  • acerola - dodajemy jej ok. 12 g na 100 g ziół,
  • sok z dzikiej róży i sok z rokitnika - bardzo kwaśne, więc dodajemy ich 6-8 łyżek na 100 g ziół.

Rubia na rudości

Manjistha czyli Rubia cordifolia to dodatek, który polecany jest raczej na czerwone tony. Może jednak podbijać brzoskwiniowo-pastelowy aspekt rudości, jeśli stosujesz go w połączeniu z henną i cassią.

Gotowe mieszanki do naturalnej koloryzacji na rudo

W naszym sklepie znajdziesz też gotowe mieszanki, złożone z henny i cassii. Mają one słabsze właściwości barwiące niż własnoręcznie zmieszane ziółka, ponieważ są już połączone na etapie proszku — a cassia blokuje nieco wydzielanie się barwnika z henny. Ale kto wie — może akurat to będzie to, czego potrzebujesz. Sprawdź koniecznie:

Henne N.1 Phitofilos

Sattva Light Red

Farbowanie na rudo henną - czego unikać?

Już wiesz, co robić, by zachować jasny, jaskrawy kolor. Teraz opowiemy Ci, czego unikać, by zapobiec przyciemnieniu.

Zakwaszacze:

  • amla - przyciemnia i przełamuje rudości w stronę mahoniu,
  • hibiskus - działanie nieco podobnie do amli, podbija czerwienie,
  • sok z cytryny - najlepiej w ogóle go nie stosować, bo bardzo wysusza. Zwykle włosy mocno przyciemniają się kilka godzin po hennowaniu z jego zastosowaniem,
  • sok jabłkowy - zdarza się, że przygasza kolor,
  • ciemne soki, np. z aronii - ich barwnik nie pomaga w utrzymaniu jasnych tonów.

Dodatki do kontroli koloru:

  • burak - jaki jest burak, każdy widzi — na pewno nie marchewkowy ;),
  • klitoria - paleta jej kolorów plasuje się między różami a błękitami,
  • modrzejec - nawet zakwaszony kieruje kolor w stronę mahoniowego brązu.

Mieszanki z indygo

Popularne gotowe mieszanki, jak Khadi Copper czy Indus Valley Copper zawierają indygo. Lepiej nie nakładać ich na jasne włosy, będą też przeszkadzać w utrzymaniu płowego odcienia. Jeśli chcesz rozjaśniać włosy pod hennę, unikaj ich tym bardziej — indygo + rozjaśniacz = zielone plamy.

Rude włosy dzięki hennie

Mamy wrażenie, że temat jest już wyczerpany, ale liczymy na Wasze pytania! Możecie umieszczać je w komentarzach pod wpisem lub napisać maila na adres mdulkiewicz@biorganic24.pl. Postaramy się pomóc i szybko odpowiedzieć. Powodzenia w hennowaniu!

Komentarze do wpisu (2)

16 listopada 2022

Hennuję od pewnego czasu i jestem bardzo zadowolona z koloru i stanu włosów ale problemem jest szybkie za szybkie wymywanie koloru zwłaszcza u nasady włosów mam siwe włosy co robić?

22 listopada 2022

Moniko, najpierw musiałabyś opowiedzieć nam, jak przygotowujesz hennę i co nie co o procesie hennowania, przygotowania włosów, żebyśmy mogły coś pomóc. Rozumiem, że chodzi o czystą hennę? Nie mieszanki z indygo?

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl