Indygo - farbowanie włosów na czarno i brąz ziołami 8
Indygo - farbowanie włosów na czarno i brąz ziołami

 

Czy wiesz, że naturalna koloryzacja pozwala na uzyskanie lśniących odcieni brązów i czerni? Bez płaskiego efektu matowego kasku. To wszystko dzięki indygo - suszowi z indygowca barwierskiego, który łączy się z henną w celu uzyskania różnych efektów kolorystycznych. Dowiedz się, jak z niego korzystać, by cieszyć się najlepszymi efektami.

Indygo - co to jest?

Zmielone liście indygowca to właśnie indygo, które znane jest również pod niepoprawną nazwą "czarna henna". Rzeczywiście barwi włosy na podobnej zasadzie, jak susz lawsonii, lecz pochodzi od rośliny innego gatunku - Indigofera tinctoria. Indygo w połączeniu z henną do włosów pozwala wyczarować brązy - od jasnych po ciemne, aż po odcienie czerni. Farby do włosów z henną nazywami gotowymi mieszankami.

Czyste indygo zabarwi Twoje włosy na granatowy, chłodny kolor czarny. Nie zawsze jednak włosy są zdolne utrzymać ten barwnik i może on się szybko wypłukać. Co zrobić, by indygo i mieszanki na brąz długo się trzymały? Jak uniknąć zielonego koloru włosów? Jak zafarbować siwe włosy na brąz? Dowiesz się w dalszej części!

W tym tekście będziemy omawiać stosowanie wszelkich farb z dodatkiem indygowca:

Indygo zasługuje na specjalne traktowanie

Aby skutecznie zafarbować włosy na brąz lub czerń z użyciem indygo, musisz poznać jego właściwości. W przeciwieństwie do henny woli ono bardziej zasadowe środowisko i w takim lepiej puszcza barwnik. Kwaśny odczyn może ograniczać jego trwałość lub sprawić, że nie będzie przejawiać właściwości barwiących. Jak więc je rozrobić? Indygo nie zakwasza się więc ani nie odstawia. Najbardziej intensywnie barwi w ciągu 2-2,5 h. Jeśli stosujesz gotowe mieszanki lub hendigo, nie trzymaj ich dłużej, o ile nie chcesz, by kolor wychodził zbyt ciepły. Po tym czasie "do głosu" dochodzi henna i jej rude odcienie.

Nie wiesz, czym różni się henna od innych ziół? Przeczytaj nasz poradnik hennowania - w nim odpowiadamy na podstawowe pytania. Pamiętaj, że stosując prawidłowe nazewnictwo ziół pokazujesz, że wiesz, o czym mówisz. Gdy prosisz nas o pomoc, wiemy, jak skutecznie Ci jej udzielić - a Ty możesz być spokojna o efekty.

Hennowanie na czarno lub brązowo - krok po kroku

Jak zafarbować włosy za pomocą indygo? Naturalna koloryzacja na brąz lub czerń przy użyciu samego indygowca lub mieszanki, np. farby Khadi, powinna zacząć się już na etapie przygotowania włosów do koloryzacji.

Przygotowanie włosów do hennowania

Przed farbowaniem z użyciem indygo bardzo ważne jest oczyszczenie włosów z nadmiaru minerałów nabudowanych w wyniku mycia w twardej wodzie. Zapobiegnie to zielonkawemu poblaskowi po koloryzacji. Nie myl go jednak z glonem - o tym opowiemy dalej. Oczyszczanie włosów z osadu mineralnego to chelatowanie. Przeprowadzisz je za pomocą mocnego szamponu, który zawiera składnik chelatujący, np. Tetrasodium EDTA. Możesz wykonać również maskę chelatującą, do której będą potrzebne Ci:

 • 3 łyżki maski lub odżywki bez silikonów,
 • pół łyżeczki kwasku cytrynowego,
 • 1 g (1000 mg) witaminy C.

Dokładnie zmieszaj ze sobą te składniki i nałóż na 10-15 minut na włosy, najlepiej przed myciem poprzedzającym hennowanie. Omijaj skórę głowy, gdyż kwasy działają złuszczająco i możesz przez kilka dni obserwować łupież.

Jak rozrobić indygo? Najprostszy sposób

Gdy Twoje włosy są już oczyszczone, możesz zabrać się za przygotowanie ziół. Potrzebne Ci będą:

 • indygo lub gotowa mieszanka,
 • szklana miseczka o pojemności ok. 1 litra,
 • łyżka,
 • woda destylowana lub przynajmniej przefiltrowana,
 • folia spożywcza lub foliowy czepek i rękawiczki,
 • opcjonalnie: pędzelek do nakładania pasty.

Dodatki, które możesz dodać do indygo:

Dodatki, których unikamy podczas farbowania indygo:

 • wszystkie o kwaśnym odczynie, czyli: acerola, amla, baobab, hibiskus, sok z cytryny i innych owoców, kwasek cytrynowy,
 • oleje, ponieważ mogą ograniczać przyswajanie barwnika przez włos.

Postępowanie - jak farbować włosy z indygo?

 1. Przegotuj wodę i ostudź ją do temperatury ok. 40-50 stopni.
 2. Wsyp potrzebną ilość proszku do miseczki. Ile henny na włosy? Dowiesz się tutaj!
 3. Stopniowo, powoli dolewaj przestudzonej wody do ziółek. Mieszaj, by sprawdzać, czy należy dodać jej więcej, czy już wystarczy.
 4. Konsystencja pasty jest odpowiednia, gdy przypomina gęstą śmietanę.
 5. Rozmieszaj dokładnie, tak, by nie było grudek.
 6. Nie zakwaszaj, nie odstawiaj - od razu po przygotowaniu nałóż na włosy pastę (o ile nie jest zbyt gorąca!).
 7. Dokładnie rozprowadź na całej długości. Jeśli masz długie włosy, zwiń je na czubku głowy.
 8. Owiń głowę folią spożywczą (nie za ciasno!) lub czepkiem foliowym, by pasta nie zaschnęła.
 9. Usuń resztki ziół z karku, uszu i twarzy, by nie zabarwiły skóry.
 10. Na folię możesz nałożyć starą czapkę, ręcznik lub turban, by podnieść temperaturę.
 11. Po 2-2,5 h wypłucz włosy czystą wodą. Nie myj ich już szamponem ani nie nakładaj odżywki przez kolejne 48 h.

Efekty po hennowaniu na brązy i czernie - czego się spodziewać?

Pamiętaj, że zioła budują na kolorze, który jako wyjściowy masz na włosach. Zależnie od tego wyjdą jaśniejsze lub ciemniejsze. Im więcej warstw mieszanek ziołowych z indygo nakładasz na włosy, tym więcej barwnika w nich pozostaje, a więc z czasem mogą stać się ciemniejsze. Jeśli posiadany odcień Ci odpowiada, farbuj już tylko odrosty.

Jak wychodzi indygo na włosach farbowanych chemicznie i siwych?

Włosy te traktujemy podobnie, ponieważ jedne i drugie słabiej trzymają barwnik indygo. Na ogół nieładnie się on wypłukuje, pozostawiając szarawy, zielonkawy czy niebieskawy odcień. Aby tego uniknąć, zdecyduj się na hennowanie dwuetapowe, które wyrówna włosy. Opisany powyżej proces poprzedź nałożeniem mocnej, zakwaszonej i odstanej czystej henny, która stworzy bazę, do której przyczepi się indygo. Ten pierwszy, hennowy etap wyjdzie rudo - nie przejmuj się, bo przykryjesz go za pomocą mieszanki na brąz w docelowym odcieniu.

Czy indygo można rozjaśniać chemicznie?

Rozjaśnione indygo zaowocuje nieestetycznym, nierównym glonowatym odcieniem. To dlatego nie poddajemy włosów, na których jest choćby jego resztka, utlenianiu lub koloryzacji chemicznej.

Czy po indygo można farbować włosy?

Zastanawiasz się, czy na włosach indygowanych złapie farba chemiczna? To może się nie udać lub efekt będzie bardzo delikatny. Jeśli jest to farba rozjaśniająca, włosy mogą stać się zielonkawe. Raczej nie polecamy farbowania włosów, na których znajduje się indygo lub hendigo.

Co zrobić, by indygo lepiej się trzymało we włosach?

 • wykonaj hennowanie dwuetapowe,
 • dosyp do indygo szczyptę soli,
 • dokładnie oczyść włosy przed hennowaniem z resztek kosmetyków do stylizacji, silikonów i innych filmformerów,
 • przeprowadź chelatowanie,
 • kup mocne indygo lub sporządź własną mieszankę czyli hendigo.

Dlaczego hendigo lepiej trzyma się na włosach niż gotowe mieszanki?

Wiesz już, że henna i indygo to dwie różne rośliny o odmiennych właściwościach. Henna woli kwaśne środowisko i odstawianie, a indygo przeciwnie - lepiej "czuje się" w zasadowym odczynie i nie należy go odstawiać. Dlatego samodzielne przygotowanie hendigo pozwala na zapewnienie tym roślinom najlepszych warunków do wydobycia barwnika. Najpierw przygotowuje się hennę, delikatnie zakwasza oraz odstawia na co najmniej kilka godzin. Dopiero potem dosypuje się do niej indygo i tuż po rozmieszaniu nakładana na włosy.

Wybierając zioła do hendigo masz kontrolę nad tym, co wrzucasz do miseczki. Możesz wybrać mocne, świeże zioła, jak Miksohenna, Ziółka z Sojatu czy Pole Henny. Dzięki temu masz gwarancję, że intensywnie zabarwią włosy.

Gotowe mieszanki natomiast zawierają często składniki o kwaśnym odczynie - najczęściej jest to amla. Przez to indygo ma słabsze właściwości przyciemniające i jest mniej trwałe.

Wiemy, że dla wielu z początkujących samodzielne mieszanie ziół to czarna magia, jednak zapewniamy, że warto!

Które indygo jest najmocniejsze?

Sięgnij po sprawdzonych, polskich producentów, którzy dbają o jakość i świeżość zbioru:

Jeśli ziołowe barwniki łatwo Ci się wypłukują, to właśnie te produkty pomogą Ci uporać się z tym problemem. Pozostałe znajdziesz w kategorii Indygo i katam.

Czy indygo uczula?

Tak, jak każdy roślinny składnik, również indygo może spowodować reakcję alergiczną. Jego barwnik ma strukturę podobną do pleśni, dlatego osoby wrażliwe na grzyby powinny raczej unikać tego ziela. Przed pierwszym hennowaniem wykonaj koniecznie próbę uczuleniową, nanosząc niewielką ilość rozrobionego ziółka za uchem. Warto pokusić się o taką przed każdym nałożeniem ziół. Jeśli podczas farbowania czujesz swędzenie, boli Cię głowa lub występują inne objawy niepożądane, natychmiast zmyj zioła i weź lek antyhistaminowy.

Indygo i henna do włosów - Twoi sprzymierzeńcy w walce o piękny, głęboki odcień

Jeśli przeczytałaś dokładnie ten tekst, wiesz już naprawdę dużo o naturalnej koloryzacji. Wierzymy, że dzięki niemu uda Ci się zafarbować włosy tak, jak pragniesz. Dzięki indygo uzyskasz głębokie, naturalnie wyglądające odcienie włosów. Dość sztywnego efektu kasku! Więcej ziół do farbowania znajdziesz w kategorii Koloryzacja włosów. Potrzebujesz więcej wiedzy? Napisz do nas! Pomożemy w wyborze ziółek i pokierujemy Cię podczas pierwszych prób samodzielnego hennowania.

Komentarze do wpisu (8)

10 maja 2021

Dobry wieczór!! Chciałabym zamówić napoje jamy jamu,nie wiem ,nie mogę zapłacić .

11 maja 2021

Dzień dobry, Pani Tatiano, bardzo proszę skontaktować się z nami poprzez e-mail lub telefon. Nie mamy Pani zamówienia ani żadnych danych kontaktowych, więc inaczej nie jestem w stanie pomóc. Telefon: +48 512 191 439 E-mail: mdulkiewicz@biorganic24.pl

9 stycznia 2022

Witam, potrzebuje pomocy w wyborze produktów do przyciemnienia włosów - naturalny kolor - mogę podesłać zdjęcie, chyba brąz

12 stycznia 2022

bardzo proszę przesłać zdjęcia na nasz e-mail, tak będzie najszybciej :)

4 kwietnia 2022

Dzień dobry, czy można położyć hennę na indygo? Jaki będzie efekt, jeśli siwe odrosty zafarbowały mi się na zielonkawy odcień po użyciu indygo?

5 kwietnia 2022

W takiej sytuacji trzeba położyć hennę na te odrosty, przykryje ona zielony odcień. Następnie możesz znów położyć indygo - po prostu wykonaj dwuetapowe hennowanie :)

2 maja 2022

Od kilku lat uzywam tylko henny z indigo, ale do tej pory mieszalam razem w proporcjach 1 henna na 3 indigo i odstawialam na ok 10 godzin. A tu sie okazuje, ze indigo nie lubi odstawiania… i tu moje pytanie: jesli dodam indigo pozniej do pasty z henny ( jak wg po wyzszych zalecen), to czy ta mieszanka da ciemniejszy kolor niz moja wczesniejsza metoda? Zastanawialo mnie, dlaczego po kilku godzinach pojawia sie taki niebiesko metaliczny poblysk na powierzchni mieszanki(?)

2 maja 2022

Tak, mieszanka powinna dać ciemniejszy kolor, bo barwnik indygo będzie w pełni swojej aktywności. Niebieskawy pobłysk to wydzielający się z indygo barwnik.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl