8 pytań o indygo, które najczęściej zadajecie 26
8 pytań o indygo, które najczęściej zadajecie

Nasze indygowe kompendium stale się rozrasta dzięki pytaniom od naszych Klientów. Cieszymy się z rosnącej świadomości wśród fanów naturalnej koloryzacji, którzy coraz lepiej potrafią wykorzystywać moc ziół do farbowania włosów. Postanowiłyśmy zebrać pytania, które najczęściej nam zadajecie i krótko uzupełnić poradnik indygowania. Chcesz dowiedzieć się więcej o stosowaniu indygo na włosy? Czytaj dalej!

Indygo - co to za zioło?

Jest to proszek z suszonych liści indygowca barwierskiego (Indigofera tinctoria). Ma zdolność do barwienia włosów i tkanin na odcienie granatowej czerni. Możesz łączyć go z innymi ziołami koloryzującymi i odżywczymi, by osiągać różne efekty kolorystyczne - jasnego po ciemny brąz i różne warianty czarnego.

Henna czarna czy indygo?

Wciąż wiele osób nazywa indygo "czarną henną", lecz należy pamiętać, że to zupełnie inne gatunki roślin. Barwniki zawarte w indygo i hennie mają różne odcienie, odmienne właściwości chemiczne, inaczej reagują na rozjaśnianie i inaczej przygotowuje się pastę do farbowania włosów. Czym się różni indygo od henny?

Henna Indygo
 • Lawsonia inermis,
 • farbuje na rudo/czerwono,
 • można ją rozjaśniać bez niekorzystnych efektów (najwyżej będzie wybijał się rudy poblask),
 • lubi kwaśne środowisko i wydziela w nim najwięcej barwnika,
 • lubi długie odstawianie (ok. 3-12 h), by wydzielić barwnik,
 • nadaje się do mrożenia, po rozmrożeniu nadal barwi.
 • Indigofera tinctoria,
 • farbuje na czarno/granatowo,
 • po rozjaśnieniu powstają zielono-niebieskie, nierównomierne plamy na włosach, tzw. glon,
 • lubi zasadowe środowisko, w kwaśnym staje się nieaktywne,
 • nie toleruje odstawiania, barwi przez ok. 2-3 h,
 • raczej nie znosi mrożenia.

Henna z indygo - jakie efekty można osiągnąć?

Mieszając hennę z indygo w różnych proporcjach uzyskamy różne odcienie brązu:

 • jasny, karmelowy brąz,
 • średni, zimny brąz (z dodatkami ochładzającymi),
 • orzechowy, chłodny brąz,
 • ciemny, czekoladowy brąz,
 • ciepły odcień czerni.

Gdy samodzielnie mieszasz te dwa zioła, nazywamy to hendigo. Farby ziołowe, jak np. henna Khadi czarna to tzw. gotowe mieszanki.

Rozjaśnianie indygo - czym skutkuje?

Zanim zafarbujesz włosy z użyciem indygo - nieważne, czy w mieszance, czy czystym ziołem - dobrze się zastanów. Rozjaśnianie indygo skutkuje powstaniem glona, czyli zielonych plam, które trudno jest zakryć. Najlepiej zaczekać, aż włosy odrosną i w tym czasie starać się wypłukać barwnik z ziół.

Jak pozbyć się indygo z włosów?

Ok, skoro rozjaśnianianie indygo to nienajlepszy pomysł, to jak inaczej pozbyć się go z włosów? Jest kilka sposobów, które mogą zadziałać i delikatnie wypłukać ciemny kolor:

 • mycie włosów szamponem przeciwłupieżowym,
 • kąpiel w borasolu,
 • olejowanie olejem kokosowym na wodę ryżową lub coca-colę.

Dekoloryzacja może okazać się nieskuteczna, gdyż barwniki z ziół osadzają się we włosie na innej zasadzie niż te syntetyczne.

Czy indygo pogrubia włosy?

Tak, barwnik z indygo łączy się z keratyną we włosie, pogrubiając go i wygładzając. To dlatego włosy po koloryzacji ziołami stają się takie mocne i lśniące.

Jak utrwalić indygo?

Zdarza się, że indygo nie chce za pierwszym razem dobrze chwycić włosów i szybko się wypłukuje. Podstawą jest właściwe przygotowanie (bez zakwaszania etc.) i nałożenie go na włosy od razu po przygotowaniu. Oto sposoby na utrwalenie indygo:

 • dodatek szczypty soli lub sody oczyszczonej - tej drugiej dodaj dosłownie szczyptę, by nie podniszczyć włosów zbyt wysokim pH,
 • dokładne oczyszczenie i chelatowanie włosów przed farbowaniem,
 • nakładanie dobrej jakości ziół,
 • hennowanie dwuetapowe - zobacz, jak je zrobić,
 • jeśli celujesz w brązy, porzuć gotowe mieszanki i wykonaj własne hendigo, które jest trwalsze.

Zdarza się, że indygo dobrze łapie dopiero po kolejnym farbowaniu włosów, stopniowo się nabudowując. Gdy już to nastąpi, jest trwałe i bardzo trudno je usunąć.

Farbowanie chemiczne po indygo

Oto, jakich efektów możesz spodziewać się, nakładając farby chemiczne na indygowane włosy:

 • barwniki syntentyczne mogą wcale nie złapać i efekty farbowania będą niewidoczne,
 • silnie rozjaśniające farby mogą przyczynić się do gloniastego koloru,
 • kolor może złapać nierównomiernie.

Trudno ocenić, jak będzie akurat w przypadku Twoich włosów, dlatego bądź ostrożna/y podczas eksperymentowania.

Indygo na włosy to nadal tajemnica?

Jeśli masz jeszcze jakieś pytania i nie wyczerpałyśmy Twojej ciekawości, zadaj nam je w komentarzach. Postaramy się odpowiedzieć jak najlepiej lub napisać kolejny artykuł. Hennuj i indyguj z głową! :)

Mało Ci wiedzy? Linki, które Cię zainteresują:

Komentarze do wpisu (26)

6 stycznia 2022

Czy można nakładać hennę na indygo i jakie będą tego efekty? Np. włosy farbowane gotową mieszanką brązu zawierającą bardzo dużo indygo w składzie i kolejne farbowanie samą henną w celu ocieplenia odcienia

12 stycznia 2022

Odcień się ociepli, ale też do pewnego momentu - henna nie wyprze indygo i włosy cały czas będą ciemne. Jedynie na odrostach będą jaśniejsze, jeśli będziemy je pokrywać samą henną. Na długości ciepły poblask będzie widoczny przede wszystkim w ostrym świetle, jeśli włosy są bardzo ciemne.

22 stycznia 2022

Czy po indygo już nigdy nie można rozjaśniać włosów ? Czy np. Jak na pół roku zaprzestanie się farbowania indygo to barwnik się wypłucze i wtedy rozjaśnianie włosów będzie bezpieczne ?

24 stycznia 2022

Najbezpieczniej jest zaczekać z rozjaśnianiem włosów po indygo, aż odrosną. Indygo może nie być widoczne, bo rzeczywiście często się wypłukuje, szczególnie po jednorazowym farbowaniu. Natomiast jest ono we włosie i daje niespodziewane, zielone efekty w kontakcie z rozjaśniaczem. Dopóki włosy nie odrosną, to ryzyko będzie cały czas.

14 lutego 2022

Moja historia z indygo jest straszna. Naturalny kolor włosów: ciemny blond, jaśniejący na słońcu. W marcu 2021, skuszona mocą henny (dokładnie mocą pogrubienia moich niestety cienkich włosów) pofarbowałam się henna z amlą od khadi i wyszedł mi kolor... żarówy. Przerażona postanowiłam to przykryć mieszkanką też khadi ciemny brąz z orzechowym brązem. No i powiem Wam, że mi się nie podobało (można się było tego spodziewać). Płukałam włosy ponad pół roku w borasolu, coli, olejowanie olejem kokosowym, oliwą... KOSZMAR! NIE ZESZŁO! Na dzień dzisiejszy mam o wiele jaksniejszy odrost niż reszta włosów... jakbym w dziwny sposób siwiała. Włosy obcinam co kilka miesięcy, ale jeszcze lata przede mną... zanim to indygo zejdzie.

14 lutego 2022

@Facetka.blog Dzięki za podzielenie się swoją historią. To pokazuje, dlaczego do indygo trzeba podchodzić z rozmysłem, bo powrót do naturalek nie jest potem taki prosty. Możesz próbować wyrównywać ten odrost, ale chyba lepiej poczekać, żeby włosy odrosły - a już na pewno nie ma co nakładać kolejnej warstwy ziół. Często ten błąd jest popełniany w panice, gdy wyjdzie nam kolor nie taki, jakiego oczekiwaliśmy. A kolejna warstwa ziół utrwala poprzednią, w efekcie jeszcze trudniej jest się ich pozbyć. Lepiej pozostać przy jednej warstwie, w kolorze, w którym nie jest nam do twarzy, bo istnieje szansa, że z czasem się wypłucze i będzie mniej widoczny lub możliwy do wyrównania farbą chemiczną czy tonerem.

25 lutego 2022

Znalazłam jeden sposób, by nie niszczyć włosów, a rozjaśnić indygo nawet o 2-3 tony bez glona- otóż jest to zabieg nanoplastii, który jest zabiegiem prostującym włosy, a dzięki aminokwasom wywabia trochę hennę, a nawet indygo (jak w moim przypadku)!

4 kwietnia 2022

Mam ciemne włosy(farbowane od lat) i odrosty w tej chwili chyba w 95 procentach siwe. Zastosowalam indygo i na razie jestem zadowolona z koloru, ale co zrobić żeby włosy nie były ciemniejsze po kolejnych farbowaniach? Stosować indygo tylko na odrosty, czy hennę i indygo na odrosty, czy może na całość?

5 kwietnia 2022

Agnieszko, siwe odrosty trzeba pokrywać dwuetapowo. Jeśli kolor na długości Ci się podoba i Ci się nie wypłukuje, to możesz farbować w ten sposób same odrosty. Dzięki temu na długości nie będziesz dokładać więcej barwnika i tym samym włosy nie będą już ciemniejsze.

8 kwietnia 2022

Za mną 10 lat farbowania czystym indygo :) Jakość używanego indygo się popsuła i obecnie nie uzyskuję czystej czarni jak dawniej, a jedynie czekoladowy brąz (na całej długości, także z tymi końcówkami też nie jest tak, że u wszystkich są najciemniejsze). Jedynie naprawdę wspaniały jest fiolet/róż na naturalnych siwych i złotych pasemkach. Podjęłam decyzję o powrocie do naturalnych mysio-brązo-siwo-złotych poprzez.. odczekanie, aż odrosną i cięcie. Włosy są obecnie do bioder. Szkoda, że fundacje zbierające materiał na peruki nie akceptują hennowanych włosów.

11 kwietnia 2022

lor, a to ciekawe, że indygo Ci się nie nadbudowuje na końcach. Cóż, każde włosy są inne i czasami tak bywa :) cierpliwości w zapuszczaniu!

2 maja 2022

Henna lubi dlugie odstawianie, Indigo nie toleruje odstawiania. Ile zatem powinna poczekac mieszanka/ hendigo przed nalozeniem na wlosy?

2 maja 2022

Jeśli masz gotową mieszankę, np. takie Khadi Ciemny Brąz, to nakładasz ją od razu po przygotowaniu i ewentualnym przestygnięciu. Jeśli robisz własne hendigo, to hennę odstawiasz na co najmniej kilka godzin, a tuż przed nałożeniem na głowę rozrabiasz samo indygo i łączysz obie pasty. W ten sposób henna zyskuje swoją moc, a indygo nie cierpi w trakcie odstawiania :)

27 czerwca 2022

Jeśli farbowałam włosy mieszanką z indygo (konkretniej venita) to czy rozjaśnianie jest tak ryzykowne jak w przypadku zwykłego indygo? Ile należałoby się wstrzymać?

27 czerwca 2022

Jeśli farbowałam włosy mieszanką z indygo (konkretniej venita) to czy rozjaśnianie jest tak ryzykowne jak w przypadku zwykłego indygo? Ile należałoby się wstrzymać?

28 czerwca 2022

Natalio, jeśli farbowałaś włosy jakąkolwiek mieszanką, nawet z niewielką domieszką indygo, to zawsze jest szansa, że włosy po rozjaśnieniu wyjdą zielonkawe, nawet po odczekaniu kilku miesięcy i wizualnym wypłukaniu koloru.

1 sierpnia 2022

Po raz pierwszy farbowalam dwuetapowo hendigo, kolor wyszedł super ale niepokoi mnie coś innego. Od czasu farbowania na ustach pojawia mi się gorzki smak, skóra w okolicy ramion też gorzka. Czy też tak macie??

11 września 2022

Ja farbowałam włosy henną sattva jasny brąz, bardzo szczęśliwa, aż się zorientowałam ze stały się prawie czarne! Teraz farbuje sattva miedzianym same odrosty, ale on też ma indygo. Włosów siwych powoli coraz więcej i myślałam żeby zrobić normalne pasemka u fryzjera, bo nie lubię się w ciemnych włosach. Byłam zawsze szatynką i do tego ten zimny kolor mam! Jak uzyskać piękny karmelowy odcień na włosach? Może jednak zostanę przy hennie...

12 września 2022

Magdo, nakładanie mieszanek, w których skład wchodzi indygo, na całość włosów za każdym razem tak się właśnie kończy. Dlatego bardzo dobrze, że kładziesz je teraz tylko na odrosty. Wypróbuj czystą hennę dowolnej marki i zobaczysz, że to indygo wcale nie jest tam potrzebne :) karmelowy odcień daje henna z niewielką domieszką indygo. Jeśli chodzi o pasemka u fryzjera - uważaj, bo w najlepszym wypadku farba nie chwyci. W najgorszym włosy zrobią się zielonkawo-granatowe lub będą się do takich tonów wypłukiwać. Lepiej odczekać, aż odrosna.

16 września 2022

Czy na mieszance orzechowy brąz sattva (farbowane 2 razy, odstęp tygodnia, przy pierwszym farbowaniu po umyciu efektów brak, po drugim farbowaniu wyszedł bardzo ciemny wręcz czarny..) po szamponie przeciwłupieżowym pojawi się zielony ? Wyszedł za ciemny kolor i zastanawiam się jak z niego delikatnie zejść.. Czytałam już wszystko wszędzie, zastanawiam się czy ta mieszanka w jakiś sposób się wypłucze czy jednak już jestem skazana na te kolory..

19 września 2022

Szampon przeciwłupieżowy nie zdejmie koloru indygo aż do zieleni, więc nie ma obaw. Może się pojawić jakiś poblask, ale z łatwością zakryje go kolejna partia ziółek. Trudno mi powiedzieć, w czym był tutaj problem, bo nie wiem, jak przygotowałaś włosy, mieszankę, czy umyłaś włosy od razu po zmyciu ziół? Teraz najważniejsza jest cierpliwość, czyli powstrzymanie się od nałożenia innej farby (ziołowej czy chemicznej) przez jakiś czas. To indygo może sie wypłukać, bo mogło się jeszcze wystarczająco nie utrwalić, ale trzeba dać mu czas. Szampon przeciwłupieżowy to jedna metoda, ale możesz też wypróbować olejowanie olejem kokosowym na coca colę lub wodę ryżową. Warto takich zabiegów wykonać nawet kilka, bo któryś z kolei może ruszyć za ciemny kolor. Nie poddawaj się i podejdź do tematu ze spokojem :) powodzenia!

31 października 2022

Hej potrzebuję porady :) mam rozjaśnianie włosy po długości i mysi blond odrost. Nałożyłam Sattve jasny blond najpierw na odrost, później na całe włosy. Odrost się mało zmienił, może troszkę przyciemnił, a reszta włosów zrobiła się żółta jak słoma. Kupiłam Sattve popielaty blond z nadzieją że może mi ten żółty przyciemni, ale teraz czytam o indygo i się boję co może z tego wyjść.. jak myślisz, odpuścić sobie henne i czekać aż włosy odrosną? Chciałam je przyciemnić do naturalnego, chłodnego blondu ale teraz zaczynam się zastanawiać czy to w ogóle możliwe.

2 listopada 2022

Magdo, to zupełnie prawidłowa reakcja na zioła - cassia, która stanowi bazę mieszanki Jasny Blond z Sattvy, ma żółty barwnik. W połączeniu z indygo i Twoimi rozjaśnionymi włosami na pewno skończy się zielenią. Możesz próbować na pasemku od spodu, ale sądzę, że trzeba by trochę henny dołożyć do tej cassii, żeby można było mówić o przyciemnianiu blondu z użyciem niewielkich domieszek indygo. Na Twoim miejscu próbowałabym z arjuną, która nałożona na blond włosy daje taki chłodny, różowawy poblask (ale bardzo jasny, nie ciepły jak rubia). Może arjuna właśnie zniwelowałaby słomianą żółć cassii. Sattvy bym nie nakładała jeszcze na tym etapie.

17 listopada 2022

Czy po nałożeniu na rozjaśniane włosy ( chciałam uzyskac siwy / chłodny blond ) najpierw czystej henny a potem mieszanki jasny brąz nie zrobię sobie żadnej krzywdy ?

17 listopada 2022

Czy po nałożeniu na rozjaśniane włosy ( chciałam uzyskac siwy / chłodny blond ) najpierw czystej henny a potem mieszanki jasny brąz nie zrobię sobie żadnej krzywdy ?

22 listopada 2022

Sandro, dla pewności położyłabym tutaj ze dwie warstwy henny, żeby zrobić równiejszą i mocniejszą bazę pod indygo zawarte w mieszance na brąz.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl