
Pragniesz, by Twoje cera była nawilżona, zregenerowana, jędrna i bez niedoskonałości? Szukasz kosmetyku, który rozwiąże kilka problemów trapiących Twoją cerę? Na trądzik, przeciw zmarszczkom i suchym skórkom? Mamy rozwiązanie: olejowanie twarzy. Jaki olej wybrać i jak go nakładać, by wycisnąć z tego zabiegu jak najwięcej? Czytaj dalej!
Co daje olejowanie twarzy?
Oleje roślinne są bogate w witaminy rozpuszczalne w tłuszczach (A, D, E, K), witaminę F, antyoksydanty i kwasy tłuszczowe. Taka mieszanka występuje w różnych proporcjach w każdym z nich. Zależnie od pochodzenia i składu oleje przeznaczone są do różnych typów cery. Wykazują różne pożyteczne dla zdrowia skóry działania:
- ograniczają utratę wody z komórek skóry,
- pomagają utrzymać nawilżenie,
- ujędrniają i spowalniają starzenie,
- regenerują i koją podrażnienia,
- mogą niwelować wypryski i zmniejszać wydzielanie sebum.
Aby wyciągnąć z olejowej pielęgnacji jak najwięcej, trzeba ją właściwie stosować. Dzisiaj podpowiemy Ci, z czym łączyć oleje do twarzy, jak ich używać i jak dobierać je do typu cery.
Jak stosować olej na twarz?
Różne metody olejowania twarzy mogą wprowadzać Cię w zakłopotanie: która najlepsza? My opowiemy Ci o takiej, która kompleksowo sprzyja nawilżeniu i regeneracji, a przy tym pomaga uzyskać dodatkowe korzyści. Jest bardzo prosta - potrzebujesz do niej trzech kosmetyków:
- kosmetyczny olej roślinny,
- kwas hialuronowy w żelu (o dowolnym stężeniu),
- hydrolat dopasowany do potrzeb skóry.
W jakiej kolejności pielęgnacji twarzy nakładać te kosmetyki? Wieczorem, po oczyszczeniu cery, rozpyl na niej ulubiony hydrolat. Od razu po tym, gdy twarz jest jeszcze mokra, nanieś kroplę kwasu hialuronowego i rozprowadź go. Następnie, nie czekając, aż zaschnie, nanieś 2-3 krople oleju. I gotowe! Pozostaw na całą noc lub stosuj jako regenerujący kompres. Rano umyj twarz jak zwykle i ciesz się nawilżoną, wyrównaną i wygładzoną cerą.
Dlaczego akurat w ten sposób nakładamy olej na twarz?
Oleje same w sobie nie nawilżają skóry, ale zapobiegają utracie wody - czyli przyczyniają się do utrzymania wysokiego poziomu nawilżenia. Nakładając je na cerę zroszoną hydrolatem z dodatkowym humektantem, jakim jest kwas hialuronowy, "domykamy" pielęgnację. Ponadto kwas pomaga kosmetykom w penetracji skóry w głąb. Składniki aktywne są dzięki jego obecności lepiej przyswajalne. Jeśli użyjesz hydrolatu, zyskujesz dodatkowe wsparcie dla skóry - każda roślina, z której wytwarza się wodę kwiatową, jest bogata w związki aktywne.
Możesz łączyć olej z hydrolatem na dwa sposoby:
- tak, by wzajemnie się uzupełniały, np. olej wzmacniający naczynka i wodę niwelującą wypryski, by w pełni zaspokoić potrzeby cery z trądzikiem różowatym,
- tak, by wzmacniały swoje działanie, np. olej z pestek granatu i hydrolat z opuncji figowej przeciw zmarszczkom.
Oczywiście są to kosmetyki tak wielofunkcyjne, że będą działać na wielu płaszczyznach - nie tylko tej jednej, wybranej. Kombinacji jest mnóstwo.
Jakie oleje do twarzy wybrać?
Poniżej przedstawiamy listę olejów do twarzy, które najlepiej sprawdzają się w określonych przypadkach. Podpowiadamy także, z jakimi hydrolatami najlepiej je łączyć. Odnajdź swoją ulubioną kompozycję!
Oleje do cery tłustej i trądzikowej
Dobrze się wchłaniają, nie zapychają porów i słyną z właściwości gojących wypryski i regulujących wydzielanie sebum:
- olej konopny,
- perilla (z pachnotki),
- olej tamanu,
- olej neem - stosuj punktowo, jako maseczka lub okład,
- olej z czarnuszki.
Łącz je z hydrolatami: z czystka, z aloesu, z konopi, melisowy, nagietkowy, z drzewa herbacianego, oczarowy.
Do cery trądzikowej świetnie nadaje się również olej rycynowy. Jak stosować go na twarz? W formie kompresu, który pomaga wygoić wypryski i oczyścić skórę. Nanieś go na oczyszczoną skórę, pozostaw na godzinę, a następnie wykonaj "parówkę" nad talerzem z gorącą wodą. Potem zmyj olej z twarzy i nanies krem nawilżający. Nie stosuj oleju rycynowego na noc, bo bardzo wysusza.
Oleje do cery dojrzałej
Bogate w antyoksydanty i kwasy tłuszczowe, które ujędrniają skórę, spowalniają starzenie i niwelują szkodliwy wpływ wolnych rodników:
- olej z pestek granatu,
- olej arganowy,
- olej z kiełków pszenicy,
- olej z awokado,
- olej z opuncji figowej.
Łącz je z hydrolatami: woda różana, z róży białej, z opuncji figowej, neroli i geraniowy.
Są to oleje, które intensywnie regenerują skórę i zapobiegają jej przesuszaniu - tak, by zawsze wyglądała młodo i świeżo.
Oleje do cery naczynkowej
Wspólną cechą tych olejów jest zawartość witaminy C i antyoksydantow z grupy karotenoidów. Dzięki temu zmniejszają skłonność do zaczerwienień i wyrównują koloryt:
- olej z pestek dzikiej róży,
- olej rokitnikowy,
- olej z pestek truskawek,
- olej marula,
- olej z pestek czarnej porzeczki.
Łącz je z hydrolatami:
- na naczynka i przebarwienia: różany, oczarowy, arnikowy,
- przy trądziku różowatym: ogórkowy, z drzewa herbacianego, oczarowy, aloesowy.
Ponadto oleje te dobrze sprawdzają się w pielęgnacji cery dojrzałej (potencjał anti-aging) i z wypryskami (goją i niwelują widoczność wyprysków). To najlepszy dowód na to, że natura tworzy wszechstronne kosmetyki.
Oleje do cery przesuszonej i wrażliwej
Treściwe, silnie regenerujące, wykazują wysoką biozgodność i łagodzą podrażnienia. Masła doskonale nadają się nawet na zimę, by chronić skórę przed mrozem i wiatrem.
- masło shea,
- masło kakaowe,
- olej z wiesiołka,
- olej jojoba,
- olej migdałowy.
Łącz je z hydrolatami: różany, rumiankowy, nagietkowy i aloesowy.
Możesz łączyć ze sobą masła z olejami, rozpuszczając je w kąpieli wodnej. Dzięki temu zyskają konsystencję łatwiejszą w obsłudze i będą nieco lżejsze.
Oleje do każdego typu cery
Ujędrniają, zapobiegają przesuszeniu i przyspieszają regenerację. Uniwersalne oleje do twarzy, pełne witamin i cennych kwasów tłuszczowych to:
- olej makadamia,
- olej z pestek winogron,
- olej z pestek arbuza,
- olej z pestek malin,
- olej słonecznikowy.
Łącz je z hydrolatami: miętowy, lawendowy lub inny.
Wybierz je, jeśli szukasz czegoś, co wzbogaci Twoją pielęgnację w odżywcze składniki, sprawdzi się przy ewentualnych podrażnieniach i przesuszeniu. Oleje te doskonale nadają się do każdego typu cery, a szczególnie tej bez większych problemów.
Olejowanie twarzy - naturalna, kompleksowa pielęgnacja
Wszechstronność olejów wynika z ich składu chemicznego: witaminy, kwasy tłuszczowe i antyoksydanty rozpieszczają Twoją skórę. Chronią ją przed powstawaniem zmarszczek, podrażnieniami, suchymi skórkami. Nadają blask, miękkość i zwiększają poziom nawilżenia. Najlepsze, kosmetyczne oleje roślinne znajdziesz w naszym sklepie. Wybieraj spośród produktów najwyższej jakości!