
Czarnuszka siewna, Nigella sativa, to jednoroczna roślina z rodziny jaskrowatych, którą każdy może wysiać w swoim ogródku. Jej czarne, aromatyczne nasionka znane są jako przyprawa pełna korzystnych dla zdrowia związków. Tłoczony z nich olej pokazuje aromatyczną moc tej rośliny - przy czym za najlepszy uznawany jest ten wyciśnięty z nasion zebranych w Egipcie. Zanim go kupisz, dowiedz się, do czego Ci się przyda! Z naszego tekstu dowiesz się też, kiedy wybrać olej w butelce, a kiedy kapsułki z czarnuszki.
Olej z czarnuszki egipskiej - właściwości prozdrowotne
Intensywnie pachnący, brązowawy olej z nasion czarnego kminu to bogactwo cennych, nienasyconych kwasów tłuszczowych, głównie z grup omega-6 i omega-9. W jego skład wchodzą przede wszystkim kwasy: linolowy, alfa-linolenowy i oleinowy. W oleju z czarnuszki występuje także olejek eteryczny o złożonej kompozycji lotnych substancji. Jak działa ten roślinny tłuszcz?
- przyczynia się do utrzymania właściwego poziomu cholesterolu,
- stanowi część profilaktyki chorób układu krążenia, jak miażdżyca,
- łagodzi dolegliwości ze strony układu pokarmowego,
- wspiera kuracje przeciwko bakterii powodującej wrzody żołądka - Helicobacter pylori,
- podnosi odporność organizmu,
- wspomaga pracę wątroby,
- działa rozkurczowo,
- zmniejsza dolegliwości ze strony układu oddechowego,
- sprawdza się przy leczeniu alergii i infekcji górnych dróg oddechowych.
Jego smak jest bardzo intensywny, korzenno-gorzkawy i nie zawsze chętnie decydujemy się na jego picie. Zwłaszcza olej z czarnuszki Olvita charakteryzuje się mocą aromatu ze względu na swoje pochodzenie. W Egipcie, gdzie uprawia się rośliny, panuje klimat podnoszący lecznicze właściwości ich nasion. Jeśli wiesz, że płynna forma nie jest dla Ciebie, sięgnij po olej z czarnuszki w kapsułkach. Z łatwością je przełkniesz! A może mocny smak Ci nie straszny? Wybierz niewielką buteleczkę 100 ml, by się przekonać.
Jak jeść olej z czarnuszki?
W formie suplementu diety:
- 1-2 łyżeczki dziennie. Zacznij od mniejszej porcji i zwiększaj dawkę stopniowo. Twój dietetyk lub fitoterapeuta może zalecić inaczej!
Oleju z czarnuszki nie powinny spożywać kobiety w ciąży i małe dzieci.
Olej z czarnuszki na twarz
Kosmetyczne zastosowanie tłuszczów roślinnych jest już dla nas całkiem oczywiste. Oleju z czarnuszki Oleiq możesz używać jako kremu do twarzy na noc, wzbogacać nim kremy i maseczki, a nawet komponować własne sera do twarzy. Do jakiej cery jest najlepszy?
- do cery tłustej, skłonnej do zapychania - nie zatyka porów,
- do cery trądzikowej, z wypryskami - zawiera olejek eteryczny, który działa antybakteryjnie,
- do skóry podrażnionej - koi stany zapalne, zmniejsza zaczerwienienia i niedoskonałości, przyspiesza gojenie się ranek.
Olej z czarnuszki wykazuje też potencjał grzybobójczy i przeciwzapalny. Sięgaj po niego, gdy na skórze głowy pojawia się łupież lub cera jest podrażniona przez niewłaściwą pielęgnację.
Ponadto olej ten zapobiega utracie wody ze skóry, pomaga utrzymać nawilżenie i opóźnia procesy starzenia się.
Przykładowa wieczorna pielęgnacja cery trądzikowej z olejem z czarnuszki:
- Umyj twarz żelem odpowiednim do swojej skóry, np. normalizujący żel do mycia twarzy Vianek.
- Rozpyl na twarzy hydrolat nagietkowy lub melisowy.
- Na wilgotną cerę nanieś kroplę kwasu hialuronowego zmieszanego z kroplą żelu aloesowego.
- Zanim skóra wyschnie, rozprowadź 2-3 krople oleju z czarnuszki.
Zwróć uwagę, że w powyższym przykładzie zostały uwzględnione nie tylko oleje, ale też substancje nawilżające, jak hydrolaty czy kwas hialuronowy. Dzięki takiej kolejności wykorzystasz potencjał oleju jako domknięcia pielęgnacji i ochrony przed przesuszaniem się skóry.
Olej z czarnuszki na włosy
Olejowanie włosów na pewno nie jest Ci obce. Możesz wykorzystać do niego również olej z czarnuszki, który bardzo dobrze sprawdza się jako olej do włosów wysokoporowatych. Podobnie, jak w pielęgnacji cery, warto zrobić podkład z humektantów. Mogą to być wspomniane wyżej hydrolaty, żel aloesowy, ale też woda z miodem lub glutek lniany. Przekonaj się, na co najlepiej reagują Twoje włosy!
Aby z łatwością zmyć olej z czarnuszki z włosów, tuż przed myciem nałóż na niego odżywkę bez silikonów, która zemulguje tłuszcz, czyli pomoże mu się połączyć z wodą.
Jaki olej z czarnuszki stosować kosmetycznie?
Możesz zdecydować się na wersję z pompką od Oleiq, która ma przeznaczenie typowo kosmetyczne. Równie dobrze jednak olej z czarnuszki Olvita sprawdzi się na Twoich włosach i skórze. Został on dopuszczony do spożycia, ale oczywiście można używać go do pielęgnacji urody. Pamiętaj jednak, by nigdy nie jeść olejów kosmetycznych.
W wersji podróżnej świetnie sprawdza się czarnuszka w kapsułkach - nie musisz obawiać się, że cokolwiek się rozleje. W łazience w prosty sposób przekłujesz żelową otoczkę, by wydobyć z niej cenny olej i rozprowadzić go na twarzy.