Producenci
Jak hennować włosy? HENNOWE FAQ

Henna do włosów - jak farbować włosy ziołami?

 


Szukasz produktów do naturalnej koloryzacji? Henna do włosów i inne produkty z tej kategorii taniej o 5% z jednorazowym kodem HENNAFAQ.


 

1. Co to jest henna?

Henna to sproszkowane liście lawsonii bezbronnej (Lawsonia inermis). Tego określenia powinniśmy używać tylko i wyłącznie wobec proszku z liści lawsonii. Dlaczego to takie ważne? Aby nie doprowadzać do sytuacji, gdy sami już nie wiemy, co kładziemy na głowę. Może to przysporzyć nam dużych problemów, kiedy na przykład farby roślinne nam się znudzą i oddamy się w ręce fryzjera.
Henna nadaje włosom odcienie ze spektrum rudości, czerwieni i ciepłych brązów. Zależnie od naszego koloru włosów, użytych dodatków i odmiany henny możemy uzyskać szaloną rudość, ciemną czerwień, mahonie, wiśnie czy burgundy. Im ciemniejszy kolor włosów, tym ciemniejszy odcień po hennowaniu. Henna nie rozjaśnia włosów, lecz buduje na tym, co mamy na głowie. Z czasem kolor staje się ciemniejszy i bardziej głęboki.
Zaletą henny jest to, że rudości i czerwienie uzyskane nią nie płowieją, dzięki czemu cały czas możemy cieszyć się intensywnym odcieniem o niesamowitym blasku, nie do uzyskania farbami chemicznymi. Lawson czyli zawarty w liściach barwnik wbudowuje się w łodygę włosa, pogrubiając go i wzmacniając.
Henna lubi kwaśne środowisko, dlatego dodaje się do niej różne zakwaszacze, jak np. kwasek cytrynowy (nigdy cytryna!), acerola czy hibiskus.
Hennowanie włosów nie niszczy ich, a wręcz przeciwnie: sprawa, że stają się mocne, rosną dłuższe, są mniej łamliwe i odporne na działanie czynników zewnętrznych, jak np. promieniowanie UV. Trudno jest usunąć hennę z włosa, ale jest to możliwe. I nie, włosy nie staną się zielone 
 
Zioła koloryzujące nadają się również do ozdabiania ciała. Henna do włosów to ta sama, którą wykonuje się tatuaże. Znana jest też pod nazwą Mehandi. Taka henna musi być bardzo wysokiej jakości i drobno zmielona, aby łatwo można było ją aplikować na skórę. Większość produktów, które znajdziesz w naszym sklepie w kategorii "Henna", nadaje się do tatuowania.

Jak przygotować hennę?

Podstawowe zasady:
 • wsyp proszek do metalowego lub szklanego naczynia.
 • stopniowo dodawaj płynu, mieszając.
 • odpowiednia gęstość pasty to konsystencja gęstej śmietany.
 • zakwaś hennę (najlepiej dodać zakwaszacz przed wodą).
 • odstaw pastę w ciepłe miejsce na co najmniej kilka godzin, by mogła wypuścić barwnik.
 • jeszcze raz rozmieszaj pastę tuż przed nałożeniem na głowę.
 • nałóż hennę równomiernie na włosy, następnie zawiń głowę w foliowy czepek, aby pasta nie wyschła.
 • trzymaj minimum 2,5-3 godziny.
 

2. Co to jest indygo?

Indygo to sproszkowany susz z liści indygowca barwierskiego (Indigofera tinctoria). Samodzielnie barwi włosy na kolor granatowej czerni. Błędnie nazywa się go czarną henną – to NIE HENNA! To indygo! Bardzo ważne jest rozróżnianie tych dwóch roślin, aby rozumieć, czym się właściwie włosy farbuje. Dzięki indygo uzyskasz piękną, wielowymiarową czerń, która w niczym nie będzie przypominać sztywnego kasku.

WŁAŚCIWOŚCI INDYGO:

 • jego barwnik również łączy się z białkiem włosa, pogrubiając go i nadając mu piękny blask.
 • Niestety indygo lubi się wypłukiwać z włosów farbowanych, rozjaśnianych lub nigdy nie hennowanych. Dla zwiększenia trwałości warto zrobić podkład z czystej henny, farbując włosy dwuetapowo.
 • Indygo nie wolno rozjaśniać – to właśnie ono odpowiada za legendarny „glon po hennie”. To efekt indygo, a nie henny. Rozjaśniony błękitny barwnik daje na włosach efekt zielonych, nierównomiernych plam. Nic fajnego!
 • Indygo wchodzi w skład gotowych mieszanek, znanych pod nazwą np. „henna ciemny brąz”. To również błędne określenie i dobrze by było, gdybyśmy odeszli od mylenia henny, indygo i ich mieszanek ze sobą...
 • Indygo w połączeniu z henną pozwala wyczarować na włosach odcienie brązu, od karmelowego przez kasztan, orzech, a nawet ciemny brąz.
 • Indygo i mieszanek z jego udziałem nigdy NIE ZAKWASZAMY i NIE ODSTAWIAMY. Nakładamy je na włosy tuż po przygotowaniu i trzymamy na włosach ok. 2-3 h.

Jak przygotować indygo?

 • wsyp proszek do metalowego lub szklanego naczynia.
 • stopniowo dodawaj płynu, mieszając.
 • odpowiednia gęstość pasty to konsystencja gęstej śmietany.
 • nałóż indygo równomiernie na włosy, następnie zawiń głowę w foliowy czepek, aby pasta nie wyschła.
 • trzymaj 2-2,5 h godziny.

PS przed pierwszym farbowaniem z indygo przeczytaj koniecznie punkt 23!

 

3. Co to jest cassia?

Cassia, kasja czy senna to mielony susz z liści różnych gatunków z rodzaju Cassia sp., najczęściej spotyka się Cassia obovata lub auriculata. O pomstę do nieba woła fakt, że najbardziej wypromowani producenci henny w naszym kraju nazywają ją HENNĄ BEZBARWNĄ lub NEUTRALNĄ. Po pierwsze: nie jest to henna - to cassia! Po drugie: ktoś, kto zaufa obietnicy producenta, mówiącej o braku barwnika, może się bardzo zdziwić efektem na swoich włosach - szczególnie tych jasnych.
Cassia ma w sobie złotawy barwnik, który działa podobnie, jak barwnik z henny, ale słabiej wzmacnia włosy i dla efektu pogrubienia trzeba powtarzać cassiowanie częściej. Aby go wydobyć, należy odstawić zakwaszoną cassię na ok. 12 h. Ledwo rozrobiona i od razu nałożona na włosy daje efekt do pierwszego mycia i faktycznie może nie nadać złotego blasku. To właśnie barwnik wzmacnia i odżywia włosy - apelujemy więc o staranne przygotowanie do koloryzacji!
Cassię nakłada się na włosy na 3-4 godziny... Ale można na dłużej! :)
Jeśli połączysz cassię z henną, możesz uzyskać kolory od truskawkowego blondu po jasne, jaskrawe rudości. To super sposób, by henna zbyt szybko nie nabudowała się do brązu!
Cassia może wyjść zielonkawo na jasnych włosach. Dzieje się tak szczególnie u osób myjących się w twardej wodzie, której minerały nabudowują się na włosie. Aby uniknąć tego efektu, wystarczy przed cassiowaniem nałożyć na włosy maskę chelatującą. W wielu przypadkach wystarcza również szampon z chelatującym składnikiem Disodium lub Tetrasodium EDTA. Znajdziesz go w wielu szamponach 

Jak przygotować cassię?

Podstawowe zasady:
 • wsyp proszek do metalowego lub szklanego naczynia.
 • stopniowo dodawaj płynu, mieszając.
 • odpowiednia gęstość pasty to konsystencja gęstej śmietany.
 • zakwaś cassię (najlepiej dodać zakwaszacz przed wodą).
 • odstaw pastę w ciepłe miejsce na 10-12 godzin, by mogła wypuścić barwnik.
 • jeszcze raz rozmieszaj pastę tuż przed nałożeniem na głowę.
 • nałóż cassię równomiernie na włosy, następnie zawiń głowę w foliowy czepek, aby pasta nie wyschła.
 • trzymaj minimum 2,5-3 godziny.

 

4. Co to jest hendigo?

Często słyszymy, że ktoś farbował włosy brązową henną. Kwestię czarnej mamy już załatwioną - o indygo już pisałyśmy. Czym jednak jest brązowa henna?

Henna może być TYLKO ruda/czerwona - to już wiesz. Brązy uzyskasz, mieszając ją z indygo w odpowiednich proporcjach (im więcej indygo, tym ciemniejszy kolor). Jeśli więc spotkasz się w sklepie z produktami o nazwie "Henna Ciemny Brąz", wiedz, że jest to właściwie GOTOWA MIESZANKA. Czyli henna, indygo i inne zioła zmieszane w takich ilościach, by zafarbować włosy na określony odcień brązu.

Cechy gotowych mieszanek:

 • Nadają się do bezpośredniego nałożenia na włosy. Nie trzeba już niczego do nich dodawać, wystarczy je rozrobić z wodą/glutkiem lnianym.
 • Zwykle są pakowane w wygodne zestawy z czepkiem i rękawiczkami, a nawet instrukcją wykonania
 • Ładnie łapią naturalne, niehennowane włosy.
 • Mogą wypłukiwać się z odrostów i włosów farbowanych chemicznie szybciej niż HENDIGO.

A cóż to jest to HENDIGO?

To taka samodzielnie wykonana mieszanka. Do jej wykonania będzie potrzebna henna, indygo i inne zioła, które lubisz i chcesz wykorzystać. Najpierw rozrabiasz samą hennę i odstawiasz ją, by wydobyć z niej barwnik. Dopiero tuż przed nałożeniem pasty na włosy dodajesz indygo. Taki sposób przygotowania sprawia, że kolor trzyma się na włosach dłużej i potrafi złapać nawet oporne odrosty. Polecamy samodzielne mieszanie - satysfakcja gwarantowana!

Pamiętaj, że mieszanek z indygo nie wolno rozjaśniać - chyba, że marzą Ci się włosy w odcieniu glonów.

 

5. Jak zafarbować włosy na rudo przy użyciu henny?

Chcesz mieć RUDE włosy? Nie czerwone, nie kasztanowe, nie mahoniowie... RUDE! Podpowiadamy, jak tego dokonać?

 1. Pierwsze hennowanie zazwyczaj kończy się płomienną rudością na głowie - o ile masz wystarczająco jasne włosy (henna buduje się na naszym bazowym kolorze!). Jeśli nie, trzeba będzie je rozjaśnić. Im jaśniejsze włosy, tym większa szansa na uzyskanie jaskrawej rudości.
 2. Dobieraj "rude" dodatki do henny: rumianek, acerolę, sok z rokitnika, kurkumę i miód. Niektóre z nich rozjaśniają włosy, inne nie pozwalają hennie utlenić się do ciemnego.
 3. Mieszaj hennę z cassią. Jest to porada dobra zarówno dla początkujących, jak i dla tych, którzy swoją wymarzoną rudość już uzyskali. Każda kolejna warstwa czystej henny będzie nabudowywać się do ciemniejszego odcienia. Połączenie jej z cassią zmniejszy jej moc, ale pozwoli ożywić kolor.
 4. Jeśli henna jednak nabuduje się i jest dla Ciebie zbyt ciemna, możesz zdjąć jej warstwę przy pomocy kwasu jabłkowego.
 5. Ostatecznie zawsze można sięgnąć po rozjaśniacz i wykonać kąpiel rozjaśniającą... o ile na Twoich włosach nie ma ani grama indygo! ;)
 6. Ostatnia rzecz, ale najważniejsza! Wybieraj RUDE henny! Niektóre z ziół nie nabudowują się tak szybko i łatwo z nich uzyskać jasne odcienie. Nr 1 to oczywiście Sahara Tazarine. Rudy potencjał mają również henny Sattva, Phitofilos, Pole Henny oraz Khadi. Je jednak polecamy mieszać z cassią.

 

6. Jak zafarbować włosy na czerwono przy użyciu henny?

Czerwienie są kapryśne! Wychodzą zwykle u tych, którzy bardzo ich nie chcą :) Co zrobić, by czerwień pojawiła się na Twoich włosach?

1. Wybierz mocną hennę z potencjałem na czerwień. Szukaj w naszym sklepie produktów takich, jak Miksohenna, Le Erbe Di Janas Rosso Freddo (zimna czerwień) lub Rosso Caldo (ciepła czerwień). I bądź cierpliwa - henna zwykle musi się nabudować do czerwieni :)

2. Wybierz czerwone dodatki: drzewo sandałowe czerwone, kamalę, paprykę czerwoną i rubię. Czerwienie pięknie wychodzą zakwaszone hibiskusem lub z dodatkiem klitorii ternateńskiej.

3. Zakwaś i odstaw hennę na długo oraz potem trzymaj ją na głowie dłużej niż zwykle. Im więcej barwnika się wydzieli i przejdzie na włos, tym lepiej.

4. Burgundy i wiśnie łatwiej osiągnąć na ciemnych włosach, które mają zwykle potencjał do wybijania czerwonych tonów. Jeśli potrzebujesz przełamać swój odcień czymś chłodniejszych, rozrób hennę na naparze z czarnej malwy.

5. Jasna czerwień jest najtrudniejsza do uzyskania, gdyż na ogół jasne tony henny wpadają w rudości. W takiej sytuacji najlepiej próbować z kamalą i rubią.

 

7. Jak zafarbować włosy na czarno ziołami?

Najprościej jest użyć w tym celu indygo. Jeśli chcesz osiągnąć zimny, granatowy odcień czerni, wykonaj farbowanie czystym indygo. Jeśli wolisz ciepłe odcienie, dosyp do niego łyżkę henny. Przy farbowaniu postępujemy tak, jak przy hendigo i gotowych mieszankach z indygo, czyli:
 • nie odstawiamy ziół,
 • nie zakwaszamy ich,
 • nakładamy pastę od razu po jej rozrobieniu.
Przed nałożeniem pasty na włosy umyj je i najlepiej wykonaj chelatowanie maską, by pozbyć się minerałów. Jest to szczególnie ważne, jeśli to Twoje pierwsze farbowanie tym ziołem. Indygo najlepiej trzymać na włosach 2-2,5 h. Jest to optymalny czas, w którym złapie ciemny, intensywny kolor. Indygo to zioło dla zdecydowanych - rozjaśnianie go skutkuje włosami w zielono-niebieskie plamy.
UWAGA! Jeśli masz włosy rozjaśniane, farbowane chemicznie lub naturalnie bardzo jasne, wykonaj farbowanie dwuetapowe! W przeciwnym razie na Twoich włosach pojawi się gloniasty, zielony odcień.
 
 

8. Hennowanie włosów blond. Jak farbować włosy blond farbami ziołowymi?

Jeśli pragniesz pozostać przy swoim odcieniu blondu, ale chciałbyś wzmocnić włosy za pomocą ziół, sięgnij po czystą cassię. Niektóre mieszanki "blond henna" zawierają indygo, więc musisz uważać, jeśli rozjaśniasz włosy chemicznie. Włosy kasjowane można traktować rozjaśniaczem i farbami chemicznymi bez ryzyka osiągnięcia efektu glona. Przeczytaj więcej w podpunkcie o cassii!
Jeśli chcesz nieco zmienić odcień, ale nadal pozostać w klimatach blondu, eksperymentuj z niewielkimi domieszkami katamu (na chłodne, słowiańskie blondy) i henny (na ciepłe, truskawkowe odcienie).
 
 

9. Czy będę mieć zielone włosy?

Nie będziesz mieć zielonych włosów, gdy:
 • zafarbujesz włosy czystą henną i je potem rozjaśnisz
 • zafarbujesz włosy czystą cassią i je potem rozjaśnisz
 • zafarbujesz włosy jakimikolwiek ziołami, bez ich rozjaśniania
Będziesz mieć zielone włosy jedynie, gdy rozjaśnisz je po nałożeniu na nie indygo lub mieszanki z jego domieszką. Zielonkawy poblask może dawać też katam, ale nie jest on tak mocny i łatwo się go niweluje. Czasem zielonkawe odcienie wychodzą, gdy nałożysz na niechelatowane włosy indygo i jego mieszanki lub nie zastosujesz się do reguł farbowania dwuetapowego.
 
 

10. Jak wybrać idealną hennę?

Zastanów się, do jakiego odcienia dążysz. Jeśli chcesz szybko nabudować hennę do brązu lub czerwieni, wybierz zioła o dużej zawartości mocnego barwnika - Miksohenna, Le Erbe Di Janas Rosso Freddo (zimna czerwień), Rosso Caldo (ciepła czerwień). Czerwienie uzyskasz również gotowymi mieszankami, jak np. Phitofilos Rosso Ciliegia lub Radico Wine Red. Jeśli stawiasz na rudości, wybierz Sahara Tazarine, Rajasthani od Pola Henny, Khadi Red, Sattva Red lub Light Red.
 
 

11. Jak rozjaśnić hennę?

Czystą henną można rozjaśniać rozjaśniaczem. Jeśli nadmiernie się ona nabuduje, jej warstwy możesz zdjąć kwasem jabłkowym. Sprawdzi się również korzeń rzewienia, który w mieszankach z henną i cassią tworzy na włosach jaśniejsze refleksy. Również jest on bogaty w kwasy organiczne. Mają one właściwości ściągające kolor. Należy jednak uważać - rzewień lekko zażółca włosy, co nie w każdym przypadku będzie pożądanym efektem. Najlepszy okazuje się do wyciągania jaśniejszych rudości spod nabudowanej henny. Stosuj go raczej w mieszance z cassią, nigdy solo. Przed nałożeniem na włosy wykonaj próbę uczuleniową i raczej unikaj pozostawiania go na skórze.
 
 

12. Czy można rozjaśniać hennę, indygo, hendigo cassię?

Hennę i cassię można rozjaśniać bez szkody dla koloru włosów. Rozjaśnianie indygo (czyli każdej "henny" typu brąz) grozi efektem zielonych włosów.
 
 

13. Jak zdjąć indygo? Gdy kolor wyszedł za ciemny.

Indygo nie powinno się rozjaśniać, ale można spróbować je zdjąć. Robi się to za pomocą wody ryżowej, coca coli, borasolu i oleju kokosowego. Najprostszy sposób to zwilżyć włosy coca colą lub wodą po gotowaniu ryżu (nieosoloną) i na takie nałożyć olej kokosowy. Przy zmywaniu indygo powinno się częściowo wypłukać z włosów. Jeśli stopień "rozjaśnienia" jest zadowalający, można przykryć niechciany kolor czystą henną.
 
 

14. Jak zafarbować włosy na fioletowo przy użyciu ziół?

Fiolety na włosach hennowanych też mogą się udać! Zastanów się, co wolisz i wypróbuj nasze rady:
 •   chcesz uzyskać ciemne, chłodne tony lub błyszczącą na fioletowo czerń? Zmieszaj indygo z modrzejcem kampechiańskim, możesz również dodać trochę klitorii ternateńskiej. Dodaj troszkę sody lub (lepiej!) ałunu, by podnieść pH i wydobyć fioletowy barwnik z modrzejca.
 • wypróbuj gotowe mieszanki na fiolet, jak np. Melanzana Phitofilos. Zawiera ona indygo, hennę, modrzejca i rubię. Z dodatkiem ałunu potrafi wyczarować na włosach piękny, ciemny fioletowy brąz.
 • chcesz uzyskać cieplejsze i jaśniejsze fioletowe tony? Nie używaj indygo! Zmieszaj hennę z modrzejcem (inaczej: drzewem kempeszowym) i ałunem - oto gotowa mieszanka Miscela Campeggio od Phitofilos. Wystarczy dodatek alkalizujący i gotowe.
Pamiętaj, by dodawać niewielkie ilości dodatków alkalizujących odczyn mieszanki, by nie rozchylać nadmiernie łusek włosa. Ałun jest mniej agresywny niż soda i trudniej z nim przesadzić.
 
 

15. Czy hennowanie wysusza włosy?

NIE! To jeden z najpopularniejszych mitów, jakie krążą o hennie. Jego dwa, najbardziej prawdopodobne naszym zdaniem, źródła wywodzą się:
 • z blogów/youtube, gdzie doradzano zakwaszanie henny sokiem z 6 cytryn. Sok z jednej cytryny, a nawet z łyżki potrafi przesuszyć włosy, a 6 wyciśniętych owoców zrobi z nich snopek siana na 100%.
 • z faktu, że włosy po hennowaniu (henną bez nawilżających dodatków) są sztywniejsze. Nie są one przesuszone w sensie zniszczeń - henna zawsze wzmacnia włosy. Jeśli chcesz uniknąć tego efektu, rozrób ziołową pastę na glutku z siemienia lnianego.
Henna sama w sobie nie wysusza włosów. Dobrej jakości susz jet bogaty w cukry, które nawilżają. Nie wierz w mity! Jeśli Twoje włosy puszą się po koloryzacji, przeczytaj nasz poradnik o przekwaszeniu i przenawilżeniu włosów (będzie tu wkrótce). To częstsze niż się spodziewasz.
 
 

16. Mam włosy farbowane chemicznie - jak zacząć je hennować? Hennowanie dwuetapowe.

Włosy farbowane chemicznie, rozjaśniane i siwe łączy jedno: mają trudności z zatrzymaniem w sobie barwnika indygo. Sprawiają więc kłopoty, gdy farbujemy ziołami na brązy i czernie. Aby uniknąć nieładnego wypłukiwania się i zielono-niebieskawych refleksów, hennowanie włosów farbowanych wykonaj dwuetapowo. Co to znaczy?
Jeśli chcesz nadać swoim włosom dowolny odcień brązu lub czerni, najpierw połóż na nie czystą, 100%, dobrze przygotowaną hennę. Jej barwnik "zakorzeni się" we włosie i będzie stanowił bazę dla indygo. Od razu po spłukaniu henny możesz nakładać hendigo czy wybraną mieszankę, mającą nadać docelowy odcień. Dzięki temu ciemny barwnik nie wypłucze się tak szybko - o ile w ogóle :)
 
 

17. Hennowanie siwych włosów. Jak zafarbować siwe odrosty henną?

Farbuj dwuetapowo (patrz wyżej).

Jak już wiesz, henna buduje odcień na bazie tego, który wyjściowo miała Twoja fryzura. Jasne włosy, a więc także siwe, wybarwiają się na jaskrawo rude odcienie. Trudniej na takich włosach nabudować czystą hennę do brązu. Jeśli pragniesz ciemniejszych odcieni, a na głowie masz coraz więcej "siwków", wykonaj hennowanie dwuetapowe. Nie próbuj nakładać na włosy od razu mieszanki na brąz czy też hendigo. Zawarte w niej indygo szybko się wypłucze, pozostawiając na siwych włosach nieładny, szaro-zielony odcień.
 
 

18. Jak rozpoznać, czy zioła są naprawdę naturalne? Co nie jest prawdziwą henną?

Wybór henny to nie jest prosta sprawa, zwłaszcza, gdy na rynku jest tak wiele produktów zanieczyszczonych chemikaliami lub nazywanych potocznie hennami.

Henną, indygo, cassią ani żadnym innym kolorozyującym ziołem na pewno NIE JEST:

 • żadna farba z napisem "henna w kremie" lub sprzedawana pod postacią gotowego kremu. To zwykle są po prostu farby chemiczne z ekstraktem z henny, który nie ma właściwości barwiących. Za to mają go barwniki dodawane do takiego kremu. Zwykle są to produkty niskiej jakości, po których włosy zaczynają wypadać - przestrzegamy!
 • tzw. henna do brwi również nie ma nic wspólnego z ziołami - to chemiczna farbka, dzięki której łatwo i szybko zabarwisz włoski.
 • żadna farba z napisem "ziołowa" i "bez amoniaku", której przygotowanie polega na zmieszaniu ze sobą pasty z barwnikami i oksydantu (w opakowaniu zwykle dwie buteleczki). To również są farby chemiczne, nie wierz, że nie zniszczą Ci włosów.

Henna, indygo czy cassia ZAWSZE są sprzedawane jako proszek do samodzielnego rozrobienia.

Co jednak, jeśli proszek również jest zanieczyszczony? Oto, jak sobie z tym poradzić:

 • unikaj ziół, które w składzie mają jakieś niepewne składniki typu PPD, pochodne toluenu, pikraminian sodu (sodium picramate). Ziołowy proszek powinien się składać z samych roślin i nic więcej nie jest w nim potrzebne! Wspomniane barwniki mogą podrażniać skórę, wywołać reakcję alergiczną lub opóźnione wypadanie.
 • henny niskiej jakości często są "doprawiane" talkiem, który nie jest niebezpieczny dla skóry i włosów, stanowi jedynie niepotrzebny wypełniacz. Takie zioła zwykle są dużo tańsze, ale czy warto płacić za talk?
 • jeśli nie jesteś pewna ziół, które trzymasz w ręku, wykonaj próbę na chusteczce lub białej bibułce, nanosząc na papier rozwodniony proszek. Jeśli henna 100% barwi natychmiast na intensywnie czerwono lub czarno, jej miejsce jest w śmietniku.

Każdą hennę wprowadzaną do sklepu sprawdzamy pod kątem oryginalności. Pozyskujemy je od sprawdzonych producentów i zawsze reagujemy, gdy pojawiają się jakieś problemy. Możesz bezpiecznie przebierać w naszym asortymencie.

 

19. Czym się różni "farba ziołowa" w kremie od ziół koloryzujących? Co nie jest henną?

Tak zwane "farby ziołowe", jak często lubią je nazywać producenci, to zwykłe farby chemiczne, które zostały wzbogacone ekstraktami z roślin. Nie są to w żadnym wypadku farby naturalne, a ich działanie jest oparte na oksydancie, tak, jak w farbach drogeryjnych czy fryzjerskich. Niektóre z nich zawierają w swoim składzie drażniące substancje, jak np. rezorcynole. Jeśli chcesz farbować chemicznie, sięgnij po sprawdzone farby dobrej jakości, najlepiej fryzjerskie - dla własnego bezpieczeństwa!
Tzw. "henna w kremie" również nie ma wiele wspólnego z prawdziwą henną. Barwnik henny nie jest na tyle trwały, by barwić wiele dni po rozrobieniu (o ile pasta nie została zamrożona). Producenci więc wzbogacają takie kremy koloryzujące barwnikami mogącymi spowodować opóźnione wypadanie włosów i reakcje alergiczne. Najlepiej unikać tego typu produktów.
 
 

20. Dlaczego producenci używają nieprawidłowego nazewnictwa?

Tyle się napisaliśmy o tym, czym różnią się henna od jej mieszanek z indygo, a nadal sprzedajemy produkty o nazwach np. "Henna Jasny Brąz"! Wynika to z nazewnictwa stosowanego przez producentów ziół, którzy zwykli nazywać henną wszystko, jak leci ;)
Dzieje się tak zapewne dlatego, że w naszym kraju hennowanie to nadal niszowy temat i mało kto odróżnia cassię od henny i indygo. Przeciętnego klienta przyciąga raczej to, o czym już gdzieś słyszał, a henna to zdecydowanie najpopularniejsza z farbujących roślin. Liczymy na to, że z czasem będzie coraz więcej nieprzeciętnych klientów (takich, jak nasi!), a na półkach sklepów coraz popularniejsze będą rozmaite ziołowe proszki o egzotycznych, ale prawidłowych nazwach.
 

21. Dlaczego nie zakwaszać henny cytryną?

Cytryna jako zakwaszacz henny ma swoje zasadnicze wady:
 • efekty kolorystyczne po jej zastosowaniu są nieprzewidywalne. Początkowa jaskrawa rudość może szybko ściemnieć do brązu.
 • cytryna bardzo wysusza włosy. Niegdyś krążył po internecie przepis na przygotowanie henny, który zalecał rozrobienie jej na soku z 6 cytryn (!!!). Prawdopodobnie stąd bierze się przekonanie, że henna wysusza włosy, podczas gdy cytryna pozostaje całkiem poza podejrzeniami. Nieładnie!
Co ciekawe, zakwaszanie kwaskiem cytrynowym nie niesie ze sobą takich skutków ubocznych. W niewielkich ilościach można go bezpiecznie stosować (o ile nie masz wrażliwej skóry).
 
 

22. Co dodać do henny, gdy masz przesuszone włosy?

Wiemy już, co dodać do henny, by włosów nie przesuszyć. Oto składniki, które dodatkowo nawilżą lub dociążą włosy:
 • siemię lniane - na glutku z wygotowanego siemienia możesz rozrobić hennę tak samo, jak na wodzie. Składnik ten nawilża i poprawia konsystencję pasty, więc nadaje się do wszystkich mieszanek z rubią w składzie, które sprawiają kłopoty w obsłudze.
 • bhringraj/maka - idealny do przesuszonych włosów, działa emolientowo, niemal natłuszczająco. Warto dodać go odrobinę, ale nie przesadzać, bo włosy mogą wydawać się przetłuszczone prawie tuż po hennowaniu.
 • kozieradka - zawiera dużo substancji śluzowych, które lekko powlekają włosy i zapobiegają utracie wody.
 • miód - nawilża i nieco rozjaśnia, nadaje się do mieszanek, z których ma wyjść jasna rudość.
 • aloes - dodaj go do mieszanki w postaci żelu lub soku.
Czysta henna sama w sobie również nawilża włosy. Ta wysokiej jakości będzie zawierać sporo cukrów, wykazujących takie właściwości. Nie obawiaj się przesuszenia!
 
 

23. Mam zielone włosy, a miały być brązowe... Jak uniknąć zieleni przy farbowaniu indygo/hendigo?

Indygo, nawet to występujące w mieszance w bardzo niewielkiej ilości, może narobić kłopotów. Już wiesz, że indygo na pewno nie wolno rozjaśniać chemicznie, bo grozi to gloniastymi plamami na całych włosach. Również nakładanie mieszanek z indygo i czystego indygo na włosy rozjaśniane lub farbowane może skończyć się zielonkawym poblaskiem - jeśli masz takie włosy, wróć do punktu 16, gdzie dowiesz się więcej o hennowaniu dwuetapowym.
A co mogło pójść nie tak, jeśli Twoje nigdy niefarbowane włosy po indygowaniu zaczęły mienić się zielenią? Czytaj dalej i nie denerwuj się - to uleczalne :):
 • prawdopodobnie osadzone na Twoich włosach minerały z wody, w której się myjesz na co dzień, spowodowały ten efekt zielonych włosów. Przed każdym farbowaniem z użyciem indygo czy cassi konieczne jest chelatowanie włosów w celu zdjęcia osadu mineralnego. Najlepiej umyć włosy szamponem ze składnikiem o nazwie Disodium EDTA lub Tetrasodium EDTA i wykonać maskę chelatującą (najlepsza proporcja to 3 łyżki maski/odżywki bez silikonów, pół łyżeczki kwasku cytrynowego i 1 g witaminy C - rozmieszaj, nałóż na włosy i spłucz po kilku minutach).
 • jeśli na Twoich włosach już widnieje zielonkawy poblask, spróbuj umyć włosy szamponem ze składnikiem chelatującym (wspomniane EDTA) - powinno minąć jak ręką odjął.
 • aby uniknąć tego typu sytuacji, najlepiej pierwsze farbowanie hendigo/indygo poprzedzić nie tylko chelatowaniem, ale też podkładem z warstwy czystej henny. Na niej indygo na pewno nie wyjdzie zielone, będzie się też mniej wypłukiwać.

 

24. Mrożenie henny i mieszanek - czy można zamrozić nadmiar pasty?

Ziołowa pasta już na głowie,  a w misce nadal pełno... Co zrobić z resztą, która została niewykorzystana? Jeśli mieszanka Twoja pasta nie zawiera indygo, a jedynie hennę, możesz zamrozić ją bez obaw o trwałość barwnika. Są przesłanki, że mrożona henna wpada w chłodniejsze, bardziej czerwone tony.
Indygo natomiast mrozić się nie powinno, bo może tego zwyczajnie nie przetrwać - jego barwnik nie będzie aktywny po rozmrożeniu. Bywa jednak tak, że indygo bardzo dobrej jakości potrafi barwić nawet po pobycie w zamrażarce... W świecie ziół wszystko jest możliwe :)
 
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl