Wegańskie kosmetyki – co to właściwie znaczy? 1
Wegańskie kosmetyki – co to właściwie znaczy?

Przy wyborze kosmetyków świadomy konsument kieruje się różnymi kryteriami: składem, stosunkiem ceny do jakości, wygodą dozowania... Coraz częściej jednak naszą uwagę zwraca pochodzenie składników: czy są naturalne, ekologiczne, niesyntetyczne, czy wyprodukowane w idei fair trade, a szczególnie niechętnie przyglądamy się substancjom pochodzenia zwierzęcego. Czy jednak kosmetyk pozbawiony takich składników to zawsze kosmetyk wegański?

Idea

Weganizm jest nie tylko stylem żywienia, jego myśl przekłada się także na inne sfery życia. Na bazie tej filozofii powstało Vegan Society, działająca na całym świecie organizacja, certyfikująca rozmaite produkty chyba najbardziej znanym wegańskim oznaczeniem. Aby otrzymać znak Vegan Society producent musi zgłosić swój produkt do stowarzyszenia i udowodnić, że spełnia on następujące warunki:

  • Jest pozbawiony składników pochodzenia zwierzęcego i nie jest zanieczyszczony nimi.
  • Sam produkt, jak i jego składniki nie są testowane na zwierzętach.
  • Nie posiada składników pochodzenia GMO (modyfikowanych genetycznie).

Stowarzyszenie Vegan Society sprawdza tylko jakość konkretnych produktów, więc ich oznaczenie może znajdować się na produktach koncernów testujących na zwierzętach inne swoje produkty i używających w nich składników pochodzenia zwierzęcego. Ich oznaczenie nie jest równoważne także z tym, że kosmetyk posiada certyfikat rolnictwa ekologicznego. Nie każdy kosmetyk bez substancji odzwierzęcych będzie kosmetykiem wegańskim – musi on spełniać wszystkie trzy powyższe warunki.

Istnieją również inne organizacje certyfikujące swoje produkty, mające mniej lub bardziej zaostrzone kryteria, jak np. Leaping Bunny, której oznaczenie można uzyskać po szczegółowych kontrolach nawet u dostawców surowców. W Polsce swoje oznaczenie przyznaje fundacja Viva!. Już ze znajomością tych trzech symboli każdy, nawet początkujący, weganin będzie mógł znaleźć swoją idealną wegańską odżywkę do włosów.

  

Wegańskie kosmetyki – wybór serii czy całej marki?

W naszym sklepie oczywiście również stawiamy na rozwój wegańskiego asortymentu! Możecie znaleźć u nas coraz więcej produktów certyfikowanych oznaczeniami Vegan Society i nie tylko. Oto poszczególne z nich:

Eco Cosmetics – cała marka oprócz balsamu do ust z miodem i lakieru do włosów z szelakiem

White Agafia – wegańska seria kosmetyków od Pervoe Reshenie, m.in. naturalne kremy do twarzy i maseczki

Wild Siberica Faroe Islands – wegańska seria kosmetyków do ciała Natura Siberica

Lavera – niemiecka marka, której część kosmetyków jest wegańska

Eubiona – wegańskie szampony do włosów, reszta kosmetyków posiada Eco-Cert, który wymusza deklarację o braku testowania na zwierzętach

Mohani – naturalne kosmetyki (oleje, masła) certyfikowane przez Vegan Society

Dostępne są również wegańskie kosmetyki do makijażu lubianych przez Was marek - KLIK!

Dlaczego to jest ważne?

Wybierając kosmetyki, przy których produkcji nie ucierpiało żadne zwierzę, dajemy znak producentom, że tego właśnie pragniemy – świata bez okrucieństwa, bez niepotrzebnego cierpienia zwierząt laboratoryjnych i hodowlanych. Popyt kreuje podaż i głosując portfelami w ten właśnie sposób mamy rzeczywisty wpływ na zmianę sytuacji. Zmniejszenie produkcji zwierzęcej przyczynia się również do zmniejszenia zanieczyszczenia środowiska oraz produkcji gazów cieplarnianych. Każdy jeden wybór konsumenta ma znaczenie.

Komentarze do wpisu (1)

8 sierpnia 2017

Dobrze, że o tym piszecie, trzeba uświadamiać naród :)) nawet zjadacze mięsa mogą wpuścić trochę wege-energii do swojego życia! PS: słabo oznaczone są te linki w tekście, dopiero jak się najedzie na nie, to się podświetlają, ale się domyśliłem! :D

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Odwiedź nas w Google+
Sklep internetowy Shoper.pl