NANGA Brzoza liść - Betula pendula 100 g
Opis
Liść brzozy ( Betulae folium) stanowi cenne źródło związków aktywnych, które wspierają prawidłowe funkcjonowanie układu moczowego i pomagają oczyścić organizm. W medycynie ludowej liście brzozy stosowane były jako wiosenny środek wzmacniający siły witalne po zimie i uśmierzający bóle kości i stawów. Stara rosyjska recepta na bóle reumatyczne głosi, że chory powinien zostać całkowicie przykryty liśćmi brzozy i leżeć tak, dopóki nie wypoci się, a ból nie ustąpi.
Liście brzozy zbierane są ręcznie późną wiosną i latem ze stanowisk naturalnych. Suszone są na powietrzu w zacienionym miejscu.
DZIAŁANIE
Właściwości prozdrowotne
- Pozytywny wpływ na układ moczowy
Związki czynne zawarte w liściach brzozy działają moczopędnie i pobudzają pracę nerek. Dzięki temu napary z liści brzozy sprzyjają wypłukiwaniu osadu z nerek i dróg moczowych. Pomagają także zmniejszyć obrzęki spowodowane zatrzymaniem wody i wspierają organizm w pozbywaniu się infekcji bakteryjnych w obrębie układu moczowego.
- Detoks
Zawarte w liściach brzozy substancje o działaniu moczopędnym i napotnym sprzyjają usuwaniu zbędnych produktów przemiany materii, a tym samym przyspieszają oczyszczanie organizmu.
- Łagodzący wpływ na bóle stawów i kości
Substancje obecne w liściach brzozy, szczególnie kwas betulinowy, wspierają prawidłową odpowiedź organizmu na stan zapalny. Wykorzystuje się to w celu złagodzenia bólu stawów i kości dotkniętych stanem zapalnym.
- Pozytywny wpływ na skórę i włosy
Liście brzozy zawierają substancje, które wspierają prawidłowe funkcjonowanie skóry. Napary z liści stosowane zewnętrznie pomagają zmniejszyć podrażnienia skóry i przynoszą ulgę osobom cierpiącym na trądzik, wysypki, zmiany zapalne skóry i choroby dermatologiczne. Wpływają ponadto korzystnie na kondycję skóry głowy i pomagają ograniczyć wypadanie włosów.
ZASTOSOWANIE
- Dla zdrowia układu moczowego
- Likwidacja obrzęków
- Oczyszczanie organizmu
- Dla zdrowia stawów
- Zewnętrznie: pielęgnacja skóry zaczerwienionej, nadwrażliwej, suchej, z wypryskami i trądzikowej, pielęgnacja włosów.
SKŁAD
Liść brzozy 100%. Surowiec najwyższej jakości.
Substancje bioaktywne liści brzozy to flawonoidy, fenolokwasy, garbniki katechinowe, saponiny oraz betulina należąca do triterpenów lupanowych i kwas betulinowy.
SPOSÓB UŻYCIA
Napar
1 łyżkę rozdrobnionych liści wsypać do kubka, zalać wrzącą wodą i parzyć pod przykryciem 15 minut. Spożywać 2-4 razy dziennie między posiłkami w porcjach po pół szklanki.
Napar do stosowania zewnętrznego
Garść rozdrobnionych liści zalać litrem wrzącej wody i odstawić do naciągnięcia na 30 minut. Wystudzonym naparem przemywać skórę i włosy.
Nalewka do stosowania jako odżywka do włosów
Składniki:
2 garście liści brzozy
1 czubata łyżka kwiatów arniki górskiej
1 czubata łyżka korzenia pokrzywy
2 czubate łyżki liści pokrzywy
4 goździki
Powyższe składniki wsypać do słoja i zalać alkoholem 70%. Zamknąć i pozostawić do naciągnięcia na 3 tygodnie. Następnie odcedzić i przelać do butelki. Wmasowywać we włosy i skórę głowy po umyciu ich.
SYNERGIA
Pozytywny wpływ na układ moczowy wzmocni korzeń wilżyny ciernistej, naowocnia fasoli oraz korzeń i liść pokrzywy.
Ziele wiązówki błotnej pomoże złagodzić bóle stawów i kości.
PRZECIWWSKAZANIA
Nie powinno się stosować preparatów z brzozy podczas terapii przeciwwirusowych – preparaty te powodują wydalanie z organizmu wszelkich substancji obcych, a więc także niektórych leków.
W ciąży i podczas karmienia piersią należy skonsultować wewnętrzne stosowanie liści brzozy z lekarzem lub fitoterapeutą.
Liście brzozy mogą wywołać reakcje alergiczne. W takim wypadku należy natychmiast je odstawić.
CHARAKTERYSTYKA ROŚLINY
Brzoza brodawkowata ( Betula verrucosa, Betula pendula) występuje pospolicie w Polsce i w Europie, a także na Kaukazie, Syberii i w Azji Mniejszej. Jej naturalnym środowiskiem jest las, ale często sadzi się ją w miejskich parkach i przy drogach z uwagi na piękny wygląd. Brzoza ma okazałą koronę i zwisające gałązki. Osiąga do 30m wysokości. Jej najbardziej charakterystyczną cechą jest biała, łuszcząca się kora. Liście brzozy mają trójkątny kształt i zaokrągloną podstawę, ich brzegi są ząbkowane. Na jesieni przybierają żywy, żółty kolor. Kwiaty brzozy nazywane są kotkami lub baziami, dzielą się na męskie i żeńskie. Owocami brzozy są uskrzydlone orzeszki.