biorganic24.pl

Dowiedz się więcej o pielęgnacji włosów, twarzy i ciała!

Podczas codziennej pielęgnacji, na włosach odkładać mogą się substancje oraz pozostałości po kosmetykach – m.in. użyte w formulacjach silikony oraz polimery, które nie zawsze zmywają się przy użyciu zwykłego szamponu. Nadbudowując się na włosach, mogą mieć wpływ na ogólny wygląd fryzury, kondycję pasm, a także ogólne działanie kosmetyków. Nadbudowa substancji może utrudniać więc przenikanie składników odżywek i masek w głąb włosa oraz sprawiać, że zabiegi pielęgnacyjne będą mniej efektywne.

Kolejnymi substancjami, które mogą odkładać się na włosach są osady i minerały z twardej wody. Na jasnych blondach może objawiać się to zielonkawą poświatą i nieznaczną zmianą koloru włosów. Nagromadzone minerały, podobnie jak silikony i polimery, utrudniają też przenikanie substancji w głąb włosa, oraz sprawiają, że włosy, mimo rozbudowanej pielęgnacji, mogą wyglądać na suche lub zniszczone. Często wydaje się wtedy, że użyta odżywka „nic nie robi”, oraz nie działa na pasma. Z pomocą przychodzi wtedy chelatowanie włosów – specjalny zabieg, mający na celu usunięcie substancji nagromadzonych na powierzchni pasm.

Po czym poznać, że mamy w mieszkaniu twardą wodę? Najszybciej widać to po wnętrzu czajnika oraz naczyń. Jeśli pojawia się na nich osad lub kamień, oznacza to, że woda jest twarda, a więc oddziaływać może również na włosy oraz skórę.

Kiedy wykonywać chelatowanie włosów?

Nagromadzone zanieczyszczenia mogą sprawiać, że włosom będzie brakować blasku, będą nieprzyjemne, szorstkie w dotyku oraz obciążone. Włosy mogą być sztywne oraz niepodatne na stylizację. Może także pojawić się tzw. przyklap, czyli brak objętości u nasady. Dotykają Cię podobne problemy? Czas to zmienić! Używając specjalnego szamponu ze składnikami chelatującymi albo maski chelatującej, możesz przywrócić włosy do ich poprzedniego stanu. Jest to jednak bardzo silne oczyszczanie i nie należy wykonywać go zbyt często: w zupełności wystarczy przeprowadzić zabieg raz na tydzień-dwa.

Chelatowanie włosów warto wykonać również, jeśli farbujemy włosy ziołami. Henna oraz inne zioła barwiące lepiej oddadzą swój kolor, jeśli włosy na długości będą dobrze oczyszczone. Pozwoli to uniknąć efektu plam na włosach, które są wynikiem nierównomiernego farbowania włosów, a także pozwoli lepiej przewidzieć efekt kolorystyczny. Tak samo, jak hennę przygotowujemy na wodzie demineralizowanej, tak samo powinniśmy pozbyć się minerałów z długości włosów przed zabiegiem koloryzacji ziołowej.

Jakie efekty możemy zaobserwować dzięki chelatowaniu włosów?

Chelatowanie włosów przynosi praktycznie natychmiastowe rezultaty. Już po wysuszeniu włosów, można dostrzec efekty przeprowadzonego zabiegu. Zaliczają się do nich:

  • dokładne oczyszczenie skóry głowy i włosów na długości
  • odżywienie koloru włosów farbowanych oraz włosów blond i rozjaśnianych
  •  łatwiejsze rozczesywanie i mniej problemów z plątaniem
  • większa objętość i odbicie u nasady
  • miękkość, black i brak puchu
  • poprawa wchłaniania substancji odżywczych, zarówno z masek/odżywek, jak i wcierek przeznaczonych do skóry głowy

Jak przeprowadzić zabieg chelatowania włosów?

Zabieg chelatowania można przeprowadzić na kilka sposobów. Jednym z nich jest maseczka do włosów przygotowywana w domu. Do jej użycia potrzebujemy odżywki z prostym składem, jednej tabletki witaminy C oraz pół łyżeczki kwasku cytrynowego. Gotową mieszankę nakładamy jedynie na długość włosów na ok. 20 minut.

Drugi sposób jest o wiele prostszy. Na rynku kosmetycznym dostępne są szampony, które zawierają już w sobie składniki chelatujące. Nie musisz więc szukać oraz kupować różnych składników i sama mieszać maski! Wystarczy Ci tylko jeden produkt.

Jednym z takich produktów jest szampon chelatujący firmy Sahara. Jest to szampon o bardzo ciekawym składzie, który łączy w sobie zarówno mocne detergenty, jak i chelatory, które ściągną nadbudowę minerałów. Taki szampon to swoisty „reset” dla włosów, który ściągnie zanieczyszczenia, minerały, a także pozostałości po kosmetykach do stylizacji i przygotuje włosy do dalszych zabiegów pielęgnacyjnych. W przeciwieństwie do maski chelatującej, szamponu możesz użyć także na skórę głowy, co także pozwoli na lepsze wchłanianie składników odżywczych z wcierek.

Co znajdziemy w składzie szamponu chelatującego Sahara?

Szampon chelatujący opiera się na Ammonium Lauryl Sulfate (ALS). Jest to mocny, anionowy detergent, który poradzi sobie z pozostałościami silikonów i polimerów. Został on zrównoważony przy pomocy innych substancji myjących i pianotwórczych, które są łagodne dla skóry głowy – Coco- betaine (betaina kokosowa) oraz Coco-glucoside. Oba składniki wykorzystywane są przy pielęgnacji skóry delikatnej i wrażliwej.

W składzie produktu nie znajdziemy cocamidopropyl betaine (CAPB), która może powodować podrażnienia i alergie – osoby unikające tego składnika mogą więc spokojnie korzystać z szamponu chelatującego i cieszyć się jego zaletami.

W składzie szamponu znajdziemy także sok z liści aloesu, glicerynę oraz pantenol, które silnie nawilżają skórę głowy. Pozwala to zminimalizować możliwe przesuszające działanie mocnego detergentu. W składzie znajdziemy także hydrolizowane proteiny ryżu, które dodatkowo podpiją nam objętość u nasady włosów. Składnik ten także zmniejsza elektryzowanie się włosów, a także ogranicza drażniące działanie ALS.

Disodium EDTA – składnik chelatujący

W składzie szamponu znajdziemy Disodium EDTA – jest to składnik odpowiedzialny za chelatujące działanie produktu. Łączy się on z jonami metali wapnia oraz magnezu i tworzy chelat, który bez problemu spłukuje się z powierzchni włosów. Pozwala to na dogłębne oczyszczenie włosów.

Jak często przeprowadzać zabieg chelatowania?

Chelatowanie włosów jest zabiegiem silnie oczyszczającym i nie powinno być wykonywane zbyt często. Częstotliwość zabiegu powinniśmy dopasować do siebie i stanu swoich włosów, jednak optymalnie jest chelatować włosy raz na tydzień lub raz na dwa tygodnie. W przypadku włosów z natury suchych, o wyższej porowatości nie powinniśmy wykonywać tego zabiegu zbyt często, ponieważ może on dodatkowo wysuszać włosy i sprawiać, że będą one bardziej kruche i podatne na zniszczenia.

Chelatowanie powinniśmy także wykonać przed zabiegami hennowania i ziołowania włosów. W tym celu można umyć włosy chelatującym szamponem tuż przed zabiegiem hennowania, a same zioła nałożyć na wilgotne włosy.

Chelatowanie jest zabiegiem, który warto dołączyć do swojej rutyny pielęgnacyjnej. Wykonywane regularnie pozwoli nam na cieszenie się efektami pielęgnacji. Jest to sposób, na zapewnienie włosom ładnego wyglądu, a także na przygotowanie ich do dalszych zabiegów, takich jak hennowanie, ziołowanie oraz farbowanie włosów.

Powrót na górę